Bitwa w Himsie (2012)


































Bitwa w Himsie







Wojna domowa w Syrii
Oblężenie Himsu



ilustracja
Czas

3 lutego - 1 marca 2012
Miejsce

Hims
Terytorium

Syria
Wynik
zwycięstwo sił rządowych
Strony konfliktu





Flag of Syria (1932-1958; 1961-1963).svg Wolna Armia Syrii

Syria Syria(siły rządowe)

Dowódcy




Abd ar-Razak Tlas
Mahir al-Asad

Siły




nieznane
7 tys. żołnierzy 4. Dywizji Pancernej[1]



Położenie na mapie Syrii


Mapa lokalizacyjna Syrii

miejsce bitwy

miejsce bitwy





34°43′50,8800″N 36°42′33,8400″E/34,730800 36,709400





Wojna domowa w Syrii

Przebieg wojny domowej w Syrii:
Dara – Hims – Dżisr asz-Szughur – Hama – Baba Amr – Idlib – Plan Annana – Hula – At-Turajmisa – Damaszek (Darajja) – Aleppo – Front kurdyjski – Ma’arrat an-Numan – Front damasceński – Hama (Akrab) – Ar-Rakka – Al-Kusajr – Dżudajdat al-Fadl – Banijas – Chan al-Asal – Salma – Ghuta – Malula – Pustynna Droga – Sadad – Góry Kalamun (Arsal) – Front islamski (Syria – Irak – Interwencja międzynarodowa) – Front południowy – Chan Szajchun – Kasab – Hama – Al-Ukajriszi
Reakcje międzynarodowe



Bitwa w Himsie – szturm na syryjską dzielnicę Baba Amr w mieście Hims syryjskiej armii narodowej przeciwko rebeliantom podczas wojny domowej, rozpoczęty 3 lutego i zakończony sukcesem 1 marca 2012. Miasto to było oblężone przez wojsko od maja 2011.



Tło |


Wojna domowa wybuchła 15 marca 2011. Początkowo były to demonstracje niezadowolonej części społeczeństwa syryjskiego z sytuacji życiowej. Hims stało się jednym z głównych bastionów oporu przeciwko rządowi Baszszara al-Asada. Siły bezpieczeństwa próbowały tłumić demonstracje, jednak gdy stawało się to nieskuteczne, 6 maja 2011 armia otoczyła miasto po tym, jak wcześniej stłumiono powstanie w Darze.


W czasie oblężenia od maja do września 2011 na ulicach Hims dochodziło do demonstracji i sporadycznych walk. Kiedy rebeliancka Wolna Armia Syrii rozpowszechniła swoją działalność, w okresie od września 2011 (kiedy do miasta wjechało ponownie wojsko) do stycznia 2012, pacyfikacje i ostrzał dzielnic mieszkalnych oraz rewizje mieszkań cywilnych przez wojsko stało się częstszym zjawiskiem. Największa pacyfikacja miasta miała miejsce na początku listopada 2011, kiedy zginęło ponad 100 cywilów. Kiedy z Syrii pod koniec stycznia 2012 wycofali się międzynarodowi obserwatorzy Ligi Państw Arabskich, a Hims stało się głównym bastionem rebeliantów, armia narodowa podjęła kroki ku szeroko zakrojonej operacji przeciwko zbuntowanemu miastu.



Bitwa |


3 lutego dezerterzy ostrzelali posterunki lojalistów w Hims, zabijając dziesięciu żołnierzy. W odpowiedzi siły rządowe dokonały masakry tego miasta. Snajperzy strzelali do nieuzbrojonych cywilów. Zginęło co najmniej 230 osób, a 700 odniosło obrażenia. Podczas szturmu bastionu opozycjonistów, armia wykorzystała także czołgi, artylerię oraz granatniki przeciwpancerne. Na ulicach miasta leżały ludzkie zwłoki oraz wielu ludzi, którzy potrzebowali natychmiastowej pomocy medycznej. Szpitale były przepełnione. Brakowało tam krwi dla rannych, lekarstw i personelu medycznego[2].


Mimo krwawej masakry w Hims, kiedy to 4 lutego zabito 360 osób (łącznie w całym kraju 400 osób; był to najbardziej krwawy dzień w czasie wojny domowej)[3], Rosja oraz Chiny zablokowały projekt rezolucji na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Było to drugie weto tych państw na forum RB ONZ ws. rezolucji potępiającej działania władz Damaszku. Projekt rezolucji zakładał wezwanie syryjskiego prezydenta do ustąpienia oraz potępienie rządu. Po wecie stałych członków RB ONZ, w stronę Moskwy oraz Pekinu zaadresowano falę krytyki. W ocenie opinii międzynarodowej, kraje te niweczyły wysiłki na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu[4].


Mimo oburzenia areny międzynarodowej, postawą syryjskich sił bezpieczeństwa, wojsko 6 lutego ponownie zbombardowało ludność w Hims. W wyniku ataku snajperów zginęło 98 osób, z czego zdecydowaną większość stanowili cywile. Ponadto na miasto spadło ponad 300 rakiet. Nad miastem w czasie walk unosiły się potężne kłęby dymu[5]. Atak 90. Brygady Piechoty skoncentrował się w dzielnicy Bab Amr, gdzie nie było prądu i łączności[6].




Gen. Mahir al-Asad, dowódca wojsk rządowych, młodszy brat Baszszara al-Asada


W wyniku walk z 7 lutego w mieście śmierć poniosło 19 osób[7]. W nocy z 7 na 8 lutego armia kontynuowała ostrzał Hims. W mieście na moment przywrócono dostawy elektryczności i łączność. Dzięki temu udało się sporządzić bilans, z którego wynikło, iż w nalotach lotniczych w ciągu ośmiu godzin zabito 47 osób. Armia oprócz opozycjonistów atakowała z moździerzy i artylerii także nieuzbrojone domy cywilów[8]. Jednak w ciągu dnia prąd został ponownie odcięty. W wyniku tego w szpitalu zmarło 18 wcześniaków, pozostających w inkubatorach[9]. Po południu do miasta przybyła 40. Brygada Zmechanizowana, z czołgami T-72[10]. Podczas walk doszło do pożaru rafinerii. Władze oskarżały o przeprowadzeniu ataku moździerzowego na rafinerię przez uzbrojone grupy terrorystyczne. Ponadto państwowa telewizja informowała, że za niestabilną sytuacją w Hims nie stoi ofensywa sił rządowych. Za ataki na cywilów obarczono terrorystów[11].


9 lutego lojaliści ostrzeliwali z wyrzutni rakietowych, moździerzy i pociskami czołgowymi dzielnice Baba Amr, Inszaat, Chalidija, Al-Bajada i Dżuret Al-Szaja. Tego dnia poległy według syryjskich aktywistów co najmniej 107 osób[12][13][14]. Źródła wywiadowcze izraelskiego portalu Debeka doniosły, iż w Hims obecni byli brytyjscy oraz katarscy komandosi. Nie brali oni jednak udziału w walkach, tylko pełnili tam funkcje instruktorów taktycznych. Zarządzali oni liniami łączności rebeliantów i pośredniczyli w przekazywaniu próśb opozycji o broń, amunicję i wsparcie logistyczne[10].


Tymczasem do otoczonego Hims wjechały czołgi od zachodniej dzielnicy Inszaat, kierując się do Baba Amr. Od rana trwał ostrzał rakietowy dzielnic mieszkalnych. W walkach zginęło pięciu rebeliantów[15]. 11 lutego w intensywnym ostrzale dzielnicy Bab Amr zginęło 12 cywilów[16]. 12 lutego w Hims operowały czołgi T-72, odpalano rakiety, które spadały na dzielnicę Baba Amr. W oblężonym mieście zginęło 14 cywilów[17].


Dzień później armia przeszukiwała prywatne domy, aresztowano kilka młodych aktywistów. W walkach życie straciło 11 osób. 14 lutego zintensyfikowano bombardowanie miasta. Na Baba Amr rakiety spadały średnio co 15 minut. Wieczorem do miasta chciało się dostać kilku działaczy organizacji praw człowieka. Zamierzali dostarczyć mieszkańcom artykuły pierwszej potrzeby. Jednak w ich samochód uderzyła rakieta, w wyniku czego wszyscy zginęli na miejscu. w wymianie ognia zginęło łącznie siedem osób, a 20 odniosło rany[18].


15 lutego w Hims wysadzono w powietrze kluczowy gazociąg. Nikt nie wziął odpowiedzialności za ten akt sabotażu[19]. Walki zostały wznowione 16 lutego[20].
17 lutego w wyniku nieustannego ostrzału rakietowego, moździerzowego i artyleryjskiego zginęło 41 osób[21]. 18 lutego dzielnice Baba Amr, Inszaat, Bajada i Chaldija zostały ostrzelane z częstotliwością jednej rakiety na cztery minuty[22]. 19 lutego zginęło 10 osób[23], a dnia kolejnego 13 mieszkańców Hims[24]


21 lutego wznowiono ciężki ostrzał Baba Amr. W wyniku ataku artyleryjskiego z dział kalibru 130 mm co najmniej 40 osób zginęło[25], a około 340 zostało rannych. Do południa na miasto spadło spadło co najmniej 250 pocisków i rakiet. Baba Amr broniła rebeliancka Wolna Armia Syrii. Z dzielnicy uciekło 60% ze 100 tysięcy jej mieszkańców. Ponadto rząd skierował 50 transporterów opancerzonych, które z Damaszku jechały do Hims. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyż zaapelował do syryjskiego rządu i jego przeciwników o codzienną co najmniej dwugodzinną przerwę w walkach, aby organizacje humanitarne mogły pomóc cywilom[26].


22 lutego podczas potężnego ostrzału dzielnicy Baba Amr zginęło dwóch dziennikarzy wojennych - Amerykanka Marie Colvin, pracująca dla brytyjskiego Sunday Timesa oraz francuski fotoreporter Rémi Ochlik, laureat nagrody World Press Photo. W budynek w którym przebywali dziennikarze uderzyło 10 pocisków moździerzowych. Ponadto dwoje innych zagranicznych dziennikarzy zostało rannych. Tym samym liczba zabitych dziennikarzy w Syrii wzrosła do trzech, gdyż w styczniu 2012 w Hims zginął francuski reporter[27]. Z powietrza dzielnice były bombardowane przez helikoptery. Łącznie tego dnia w Hims poległo ponad 60 rebeliantów i cywilów[28].


23 lutego czołgi odcięły drogi ucieczki rebeliantom z bombardowanej dzielnicy Baba Amr. Ponadto ciężki sprzęt wjechał do dzielnicy Jobar[29]. W walkach zginęły cztery osoby[30]. 24 lutego Baba Amr było ostrzeliwane z haubic kalibru 122 mm rozmieszczonych w okolicznych wioskach[31]. Śmierć poniosło 36 osób[32]. 25 lutego w bombardowanych dzielnicach zginęły 24 osoby[33]. Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, dyplomaci i syryjscy opozycjoniści prowadzili z syryjskimi władzami negocjacje w celu umożliwienia ewakuacji rannych i zabitych z Hims. Wśród rannych byli zagraniczni dziennikarze William Daniels, Paul Conroy i Edith Bouvier, którzy ucierpieli podczas ataku z 22 lutego[34].




Zdjęcia satelitarne po atakach artyleryjskich z 25 lutego 2012


26 lutego w czasie trwania ogólnokrajowego referendum konstytucyjnego trwał ostrzał moździerzowy dzielnic Hamidija i Bustane al-Diwan, w wyniku czego życie straciło dziewięciu cywilów. Równocześnie trwały walki partyzantów z lojalistami w dzielnicy Hamidija - poległo tam czterech żołnierzy[35].


27 lutego doszło do masakry uciekinierów z Baba Amr. 64 osoby zostały zastrzelone na jednym z wojskowych punktów kontrolnych, gdy próbowały wydostać się z ostrzeliwanej dzielnicy Hims. Wśród ofiar były kobiety, dzieci i dezerterzy z armii[36]. W nocy z 27 na 28 lutego ranni dziennikarze William Daniels i Edith Bouvier zostali wywiezieni przez działaczy opozycji z ugrupowania Avaaz i bojowników Wolnej Armii Syryjskiej z oblężonego Baba Amr do Libanu[37]. Z kolei podczas ewakuacji Paula Conroya zginęło troje ochotników[38].


28 lutego do Hims wysłano 4. Dywizję Pancerną pod dowództwem brata prezydenta Mahira Asada. Czołgi zostały rozmieszczone na ulicach dzielnic okalających Baba Amr. Wówczas dzielnice zajmowane przez opozycję znalazły się pod najcięższym ostrzałem od czasu rozpoczęcia walk w Hims[39]. W nocy z 28 na 29 lutego rozpoczął się szturm sił pancernych na Baba Amr. W czasie walk zginęło 16 osób[40]. Armia przejęła wskutek niego kontrolę nad dzielnicą, będącą pod nieustannym ostrzałem od ponad trzech tygodni. Następnie w ciągu dnia gwałtowne walki przeniosły się do dzielnicy Iszaat[41].




Pożar budynku po bombardowaniu


1 marca po przegranym starciu rebelianci wycofali się z dzielnicy Baba Amr. Taktyczny odwrót powstańców był osłaniany przez niewielką ilość bojowników. Podczas ewakuacji zginęło 17 rebeliantów[42], a łącznie 22 osoby[43]. Dzielnicę w której przebywało 4 tys. cywilów, zajęły wojska rządowe[44]. Armia zgodziła się na wejście na zajęte tereny organizacją pomocowym[45], jednakże 3 marca nie zezwolono im na wjazd do miast. Powodem tego miało być zaminowanie miasta. Tym samym przed miastem zatrzymany został konwój humanitarny Czerwonego Krzyża składający się z siedmiu ciężarówek na których załadowano 15 ton żywności i artykułów pierwszej potrzeby[46]. Dopiero 5 marca pomoc dotarła do dzielnic Inszaat i Tawzii[47]. Konwój Czerwonego Półksiężyca do Baba Amr został wpuszczony 7 marca. Pracownicy humanitarni przebywali tam przez około 45 minut. Stwierdzili, że większość mieszkańców opuściła Baba Amr, udając się na sąsiednie obszary, gdzie pomoc humanitarna dotarła już wcześniej[48].


2 marca z zajętej dzielnicy dochodziły informacje, iż syryjskie siły specjalne - szabiha - przeszukiwały domy cywilne, podpalając je. Ponadto dokonywano egzekucji ludzi. Pod budynkiem rządowym w Hims rozstrzelano 10 mężczyzn[49]. Łącznie zabito 17 osób, podejrzanych o sympatyzowanie z opozycjonistami. Tymczasem sytuacja w Hims była bardzo ciężka. Brakowało podstawowych produktów, jedzenia, wody, paliwa i prądu. Wiele budynków było całkowicie zniszczonych, ponadto spadł śnieg, co w Syrii było rzadkim zjawiskiem. Ponadto wydano ciała zabitych dziennikarzy, których przetransportowano do Damaszku ambulansem syryjskiego oddziału Arabskiego Czerwonego Półksiężyca[50].


3 marca, kiedy pod bramami Hims stał konwój humanitarny, wznowiono sporadyczny ostrzał Baba Amr[46]. Według ONZ w mieście trwałą czystka. Żołnierze rządowej aresztowali niemal wszystkich pozostałych w Baba Amr mężczyzn. W ten sposób armia chciała utrudnić ewentualny powrót do dzielnicy rebeliantom z Wolnej Armii Syrii. Aresztowani byli przetrzymywani w jednym budynku i torturowani[51].


Po zakończeniu miesięcznej operacji w Baba Amr, która kosztowała życie według różnych raportów organizacji praw człowieka i syryjskich aktywistów ok. 700-1000 osób[52], siły pancerne skierowały swoją ofensywę na Ar-Rastan, w celu jego odbicia. Miasto to było bombardowane od 4 marca. Z kolei 9 marca armia rozpoczęła ofensywę w mieście Idlib[53].



Przypisy |




  1. The Fall of Homs (ang.). foreignpolicy.com, 2012-03-01. [dostęp 2012-03-02].


  2. Masakra w Syrii. Ponad 200 osób zabitych (pol.). wp.pl, 2012-02-03. [dostęp 2012-02-03].


  3. 400 Martyrs, may God’s mercy be on them all (pol.). wp.pl, 2012-02-04. [dostęp 2012-07-15].


  4. Cały świat jednoczy się przeciw postawie Rosji i Chin (pol.). wp.pl, 2012-02-05. [dostęp 2012-02-07].


  5. Reżim bombarduje miasto - 50 zabitych (pol.). wp.pl, 2012-02-07. [dostęp 2012-02-07].


  6. Kolejny dzień gehenny - świat przygląda się masakrze (pol.). wp.pl, 2012-02-08. [dostęp 2012-02-09].


  7. Russia's Lavrov seeks peace in Syria as forces bombard Homs (ang.). Reuters, 2012-02-07. [dostęp 2012-02-09].


  8. 47 zabitych w ciągu 8 godzin - ciężkie bombardowanie (pol.). wp.pl, 2012-02-08. [dostęp 2012-02-09].


  9. Zmarło 18 noworodków, sytuacja staje się dramatyczna (pol.). wp.pl, 2012-02-08. [dostęp 2012-02-09].


  10. ab „Zagraniczni komandosi w Hims”. Na miasto jadą T-72 (pol.). tvn24.pl, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].


  11. Pożar w rafinerii - „za atakiem stoją terroryści” (pol.). wp.pl, 2012-02-08. [dostęp 2012-02-09].


  12. Trwa dramat mieszkańców - co najmniej 29 zabitych (pol.). wp.pl, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].


  13. More Martyrs 9-2-2012 (ang.). lccsyria.org, 2012-02-09. [dostęp 2012-02-09].


  14. „To jest Hims. Umieramy. Popatrzcie na te dzieci” (pol.). wp.pl, 2012-02-10. [dostęp 2012-02-10].


  15. Syria: bombs hit Aleppo as tanks pound Homs - live updates (ang.). BBC News, 2012-02-10. [dostęp 2012-02-10].


  16. Sat, 11 Feb 2012, 09:18 GMT+3 - Syria (ang.). Al Jazeera, 2012-02-11. [dostęp 2012-02-11].


  17. Arab League proposes peacekeeping force, support for Syrian rebels (ang.). CNN, 2012-02-12. [dostęp 2012-02-14].


  18. Bombardment of Syrian city continues (ang.). Al Jazeera, 2012-02-14. [dostęp 2012-02-14].


  19. Oil pipeline blown up in rebel city of Homs on 13th day of bombardment as Syrian forces storm central district of Damascus (ang.). dailymail.co.uk, 2012-02-15. [dostęp 2012-02-16].


  20. Syrian forces 'launch Deraa assault' (ang.). Al Jazeera, 2012-02-16. [dostęp 2012-02-16].


  21. Tragiczny bilans ataków w Syrii - zginęło 66 osób (pol.). wp.pl, 2012-02-17. [dostęp 2012-02-18].


  22. Red Cross Tries To Broker Syria Cease-Fire (ang.). npr.org, 2012-02-18. [dostęp 2012-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-21)].


  23. 23 Martyrs 19-2-2012 (ang.). lccsyria.org, 2012-02-19. [dostęp 2012-02-22].


  24. Syria This evening 20-2-2012 (ang.). lccsyria.org, 2012-02-20. [dostęp 2012-02-22].


  25. More Killing In Syria 21-2-2012 (pol.). lccsyria.org, 2012-02-21. [dostęp 2012-02-22].


  26. Kolejny dzień koszmaru - wielu zabitych, kilkuset rannych (pol.). wp.pl, 2012-02-21. [dostęp 2012-02-22].


  27. Znani dziennikarze zginęli od bomb - trwa ostrzał miasta (pol.). wp.pl, 2012-02-22. [dostęp 2012-02-22].


  28. Asad forces try to bomb Homs into submission (ang.). Reuters, 2012-02-22. [dostęp 2012-02-22].


  29. Syrian Forces Tightening Grip On Parts Of Homs (ang.). npr.org, 2012-02-23. [dostęp 2012-02-24].


  30. Bloody Day in Syria 23-2-2012 (ang.). npr.org, 2012-02-23. [dostęp 2012-02-24].


  31. Miasto pod gradem bomb - wśród ofiar 14-latek (pol.). wp.pl, 2012-02-24. [dostęp 2012-02-24].


  32. Syria: ponad 100 zabitych w atakach wojsk rządowych (pol.). wp.pl, 2012-02-24. [dostęp 2012-02-25].


  33. Masakry w Syrii ciąg dalszy - zginęły 94 osoby (pol.). wp.pl, 2012-02-26. [dostęp 2012-02-26].


  34. Czerwony Krzyż stara się ewakuować rannych z Hims (pol.). wp.pl, 2012-02-26. [dostęp 2012-02-26].


  35. Trwa referendum - spadł grad bomb, nie żyją 22 osoby (pol.). wp.pl, 2012-02-26. [dostęp 2012-02-26].


  36. Masakra w Syrii. Wojsko strzela do kobiet i dzieci (pol.). wp.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].


  37. Fotoreporter wywieziony z Hims, los dziennikarki nieznany (pol.). wp.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].


  38. Dramatyczna ucieczka dziennikarza z oblężonego miasta (pol.). wp.pl, 2012-02-29. [dostęp 2012-02-29].


  39. Masakra w Syrii. Wojsko strzela do kobiet i dzieci (pol.). wp.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].


  40. Fresh diplomatic efforts target Syria (ang.). CNN, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].


  41. Syryjska armia kontroluje zbuntowaną dzielnicę? (pol.). wp.pl, 2012-02-29. [dostęp 2012-02-29].


  42. 8 Syrian soldiers, 7 deserters killed near Golan (ang.). Jedi’ot Acharonot, 2012-03-01. [dostęp 2012-03-01].


  43. 37 Martyrs 1-3-2012 (ang.). lccsyria.org, 2012-03-01. [dostęp 2012-03-01].


  44. Reżim triumfuje - „taktyczny odwrót” rebeliantów (pol.). wp.pl, 2012-03-01. [dostęp 2012-03-01].


  45. Do oblężonego miasta dotrze pomoc - reżim się zgodził (pol.). wp.pl, 2012-03-01. [dostęp 2012-03-01].


  46. ab „Miny-pułapki” zatrzymały pomoc dla zrujnowanego miasta (pol.). tvn24.pl, 2012-03-04. [dostęp 2012-03-04].


  47. Pomoc dotarła do zbombardowanego miasta (pol.). pl.pl, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-05].


  48. Czerwony Półksiężyc wpuszczony na miejsce masakry (pol.). wp.pl, 2012-03-08. [dostęp 2012-03-08].


  49. Przeszukują dom po domu i dokonują egzekucji (pol.). wp.pl, 2012-03-02. [dostęp 2012-03-02].


  50. Syria wydała ciała zabitych dziennikarzy (pol.). wp.pl, 2012-03-02. [dostęp 2012-03-02].


  51. „Trzymał w domu zwłoki, obok nich spały dzieci” (pol.). wp.pl, 2012-03-04. [dostęp 2012-03-04].


  52. Syria Violence: Opposition Seeks Heavy Weapons And Support Abroad For Bosnia-Style War (ang.). huffingtonpost.com, 2012-03-05. [dostęp 2012-03-08].


  53. Syria. Miasto Rastan bombardowane przez siły rządowe (pol.). gazeta.pl, 2012-03-04. [dostęp 2012-03-05].





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea