Autostrada A3 (Niemcy)







Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A3.




















A3
Długość
778 km

Kraje związkowe

Nadrenia Północna-Westfalia,
Nadrenia-Palatynat,
Hesja,
Bawaria,
Badenia-Wirtembergia

Mapa

Mapa A3

Zdjęcie

Autostrada A3 w Duisburgu
Autostrada A3 w Duisburgu

























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Autostrada A3 (niem. Bundesautobahn 3 (BAB 3) także Autobahn 3 (A3) ) – autostrada w Niemczech przebiegająca od holenderskiej granicy w miejscowości Elten (odkąd dalej prowadzi holenderska A12) wzdłuż prawej strony dolnego Renu, zachodnią część Zagłębia Ruhry (Oberhausen, Duisburg, Mülheim an der Ruhr, Düsseldorf, obszar Kolonii, region Ren-Men (Wiesbaden, Frankfurt, Offenbach, Hanau), Frankonię, Górny Palatynat (Oberpfalz) obok Ratyzbony i dolną Bawarię w kierunku Pasawy i w miejscowości Suben przechodzi w austriacką A8. Autostrada A3 jest częścią tras europejskich: E34, E35, E41, E42, E45 i E56. A3 jest jednym z najważniejszych szlaków drogowych w Europie.





A3 wzdłuż linii ICE


Odcinek autostrady A3 od Köln Dellbrück do Kreuz Köln-Ost należy do najbardziej ruchliwych tras w Niemczech (165 tys. samochodów/dzień – 5. miejsce). Do pierwszej dziesiątki najbardziej zakorkowanych dróg w Niemczech należą jeszcze: Köln Mülheim do Köln Dellbrück (7. miejsce – 158 tys. samochodów/dzień) oraz odcinek Kreuz Leverkusen do Leverkusen (8. miejsce – 152,4 tys. samochodów/dzień) (stan na 2005).


Między Kolonią a Frankfurtem nad Menem, równolegle do A3, przebiega linia Kolei dużych prędkości ICE łączącej Frankfurt z Kolonią, wybudowanej w latach 1995–2002 kosztem 6 mld euro, na której pociągi poruszają się z prędkością ponad 300 km/h. Od Regensburga autostrada A3 biegnie wzdłuż Dunaju.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 A3 obecnie


    • 2.1 Odcinek Aschaffenburg West do Aschaffenburg Ost




  • 3 Ciekawostki


  • 4 Planowanie


  • 5 Zobacz też


  • 6 Linki zewnętrzne





Historia |


Od 1936 do 1940 roku powstał odcinek autostrady A3 od Oberhausen (w połączeniu z A2) przez Kolonię do Wiesbaden. Połączenie od Oberhausen do Holandii („trasa holenderska”), budowane było w latach 1939 do 1942 i od 1958 do 1965. W latach 50. XX wieku powstał też odcinek od Wiesbaden do obszaru Würzburga. Dopiero w 1984 roku ukończono odcinek biegnący przez Bawarię do austriackiej granicy.


W 1992 roku wprowadzono nowe rozporządzenie dotyczące sieci autostrad w Niemczech. W jego następstwie dokonano wielu zmian w oznakowaniu, m.in. zredukowano liczbę punktów docelowych na tablicach informacyjnych, co spowodowało znaczną utratę informacji w zachodniej części Niemiec. Jednocześnie wprowadzono numerację wszystkich zjazdów, węzłów i skrzyżowań całej sieci autostrad.


W następstwie powyższych zmian, poprzez połączenie wcześniejszego odcinka A2 od holenderskiej granicy w Straelen w kierunku na Duisburg z wcześniejszą autostradą A430 (DuisburgKeiserbergDortmund) powstała autostrada A40. Podwójne oznaczenie A2 A3 dla wspólnego odcinka autostrady od Kreuz Duisburg-Kaiserberg do Kreuz Oberhausen mogło zostać zredukowane w ten sposób jedynie do A3. Jednocześnie przemianowano przyłącza odcinka autostrady przebiegającego wzdłuż granicy miasta Duisburg/Oberhausen. Przyłącze Duisburg-Meiderich otrzymało nowe określenie Oberhausen-Lirich, skrzyżowanie Duisburg/Oberhausen, które w całości leży na obszarze Duisburga otrzymało nazwę Kreuz Oberhausen-West a przyłącze Duisburg-Hamborn przemianowano na Oberhausen-Holten. Kreuz Duisburg-Kaiserberg skorygowano na Kreuz Kaiserberg. Wskazania na Duisburg wzdłuż A3 w kierunku Köln zostały skreślone.



A3 obecnie |





A3 na obwodnicy Kölner Ring


Od Oberhausen do Aschaffenburg West i od Aschaffenburg Ost do Hösbach istnieje 6-pasmówka (po 3 pasy ruchu w każdym kierunku), od Mönchhof-Dreieck do Wiesbadener Kreuz 7-pasmówka (4 pasy w kierunku Köln, 3 w kierunku Würzburga). Od Frankfurter Kreuz do Offenbach, jak i na części obwodnicy Kolonii (Kölner Ring) są już po 4 pasy ruchu w każdym kierunku. Także od Frauenaurach aż do autostrady A9 w miejscu Kreuz Nürnberg są do dyspozycji po 3 pasy ruchu. W kierunku przeciwnym „trójpasmówka” kończy się już w Kreuz Fürth/Erlangen, gdzie łączy się z autostradą A73.



Odcinek Aschaffenburg West do Aschaffenburg Ost |


W roku 2006 rozpoczęła się przebudowa odcinka Aschaffenburg West do Aschaffenburg Ost – do końca 2009 roku miały być tam po 3 pasy ruchu w każdym kierunku. Jednak nie obyło się bez nieszczęść. 23 października 2006 roku wydarzył się śmiertelny wypadek. Podczas prac nad nowym pasem ruchu frezarka drogowa natrafiła na bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Bomba eksplodowała, zabijając na miejscu jednego robotnika. Siła wybuchu była tak duża, że oprócz maszyny, która uległa całkowitemu zniszczeniu, uszkodzonych zostało wiele urządzeń znajdujących się w pobliżu, jak też i pobliskie budynki. Prace zostały na jakiś czas wstrzymane a saperzy po dokładnym przeszukaniu terenu odnaleźli kolejne niewybuchy (również na większej głębokości).



Ciekawostki |


  • Skrzyżowanie autostrad Oberhausen planowane było pierwotnie jako węzeł drogowy z przyłączem „trasy holenderskiej” („Hollandlinie”) w autostradę Berlin–Köln, jednak w latach 60. XX wieku wybudowano je jako skrzyżowanie z południowym przedłużeniem A3 do Oberhausen (dzisiejsza A516). Aby tutaj pozostać na A3, trzeba na tym węźle autostradę opuścić.

  • Między skrzyżowaniem Köln-Ost a węzłem Haumarer Dreieck w obwodnicy Kolonii autostrada A3 przebiega wspólnie z autostradą A4.

  • Ponadregionalną złą sławę zdobyła sobie góra Elzer na widocznym gołym okiem odcinku od Unterwesterwald do położonego niżej Limburger Becken. Ten długi, łagodny, a zarazem zdradliwy zjazd w kierunku Frankfurtu nad Menem jest oznaczony jako czarny punkt. Z początkiem lat 70. XX wieku odnotowywano tutaj przeciętnie 350 wypadków na rok. Od 1972 sytuacja ta zaczęła się zmieniać. Dopuszczalna prędkość 100 km/h dla samochodów osobowych (PKW) i 40 km/h dla ciężarówek (LKW) jest tutaj obecnie kontrolowana przez dwa stacjonarne radary. Są one umieszczone na drugim i trzecim przęśle, na którym montuje się tablice informacyjne nad autostradą. Radary, o których mowa, miały przez jakiś czas własną „ochronę” z powodu powtarzających się aktów wandalizmu. Nic dziwnego: tylko w 2006 roku za przekroczenie dozwolonej prędkości na tym odcinku policja wystawiła 93 tys. mandatów na sumę 1,8 mln euro.

  • Odcinki ObertshausenOffenbacher Kreuz i KelsterbachMönchhofdreieck są wyposażone w urządzenia elektroniczne włączające do ruchu pas awaryjny (do określonej prędkości). Podczas godzin szczytu (niem. Spitzenstunden, choć coraz częściej mówią z ang. Rush Hour), przy użyciu określonej sygnalizacji świetlnej jest on używany jako normalny pas ruchu. Omawiane odcinki są pod kontrolą kamer i w razie kolizji czy też wypadku poszczególne pasy mogą zostać wyłączone z ruchu.

  • Między Aschaffenburg Ost i Hösbach, aby zachować graniczne wartości dokuczliwego na tym odcinku hałasu, po oddaniu do ruchu 6-pasmówki, wybudowano ekran akustyczny w postaci tunelu. Jednak z powodu przekroczenia kosztów inwestycji nie obyło się bez głosów krytyki w mediach.

  • Na skrzyżowaniu Nürnberg, jadąc w kierunku wschodnim (na Regensburg), aby zjechać w autostradę A9 (kierunek-południe – Monachium), należy odbić w lewą stronę.

  • Od skrzyżowania Regensburg do następnego wyjazdu w kierunku wschodnim (Klinika) pas awaryjny na stałe włączono do ruchu (jak również wjazd w autostradę z kliniki w kierunku zachodnim, do skrzyżowania autostrad). Mimo to obszar ten jest w godzinach szczytu często zakorkowany (Stau). Powód – część autostrady A93 przez Regensburg i tunel Pfaffenstein.


Planowanie |




Most w dolinie Heidingsfeld


W przyszłości planuje się rozbudować autostradę A3 (o trzeci pas ruchu) od Aschaffenburga przez Spessart, część Frankonii, do Würzburga. Są to działania pierwszoplanowe a odcinek jest traktowany priorytetowo. Dla przeważającej części tego odcinka uzyskano już zresztą pozwolenie na budowę. W obszarze Würzburga planuje się ostatni odcinek tej autostrady a stosowne dokumenty o pozwolenie na budowę zostały złożone na początku 2007 roku. Tutaj, w dzielnicy Heuchelhofberg, most w dolinie Heidingsfeld zostanie położony niżej niż planowano, a w górze Katzberg zostanie przekopany tunel (Katzbergtunnel).


Również odcinek od Würzburga do Erlangen będzie miał po 3 pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast od Offenbach do Hanau, jak i między Wiesbadener Kreuz do Frankfurter Kreuz planuje się oddać po 4 pasy ruchu. Na dalszym planie (aczkolwiek również potrzebne) jest rozbudowa odcinka AK RegensburgAS Rosenhof (po 3 pasy ruchu).



Zobacz też |



  • Autostrady w Niemczech

  • lista dróg krajowych w Niemczech



Linki zewnętrzne |




  • Szczegółowy przebieg autostrady A3 (niem.)


  • Historia odcinka A3 między Emmerich i Oberhausen (niem.)


  • Historia autostrady na obszarze Spassart (niem.)


  • Historia A3 między Nürnbergiem a Regensburgiem (niem.)


  • Historia A3 między Regensburgiem i Passau (niem.)





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea