Wyspy Owcze Arnbjørn Hansen
Wyspy Owcze Christian Jacobsen
 (22)
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 24.10.2010

W roku 2010 odbyła się 68. edycja Vodafonedeildin – pierwszej ligi piłki nożnej Wysp Owczych. Brało w niej udział 10 drużyn z całego archipelagu. Tytuł mistrzowski został obroniony przez stołeczny klub HB Tórshavn.

Przebieg |

HB Tórshavn, jako najlepsza drużyna w tabeli, awansował do rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów UEFA 2011/2012, a trzecia i czwarta, NSÍ Runavík oraz ÍF Fuglafjørður, do pierwszej rundy eliminacyjnej Ligi Europy UEFA 2011/2012 (EB/Streymur, jako zdobywca Pucharu Wysp Owczych dostał się do drugiej rundy eliminacyjnej).

Meczem otwierającym rozgrywki miało być spotkanie NSÍ Runavík - ÍF Fuglafjørður, 31 marca 2010 jednak zostało ono przerwane przez złe warunki pogodowe[1]. Ostatecznie pierwsze cztery spotkania odbyły się 1 kwietnia o 15:00, a mecz z poprzedniego dnia o 18:15.

Zespoły |

W rozgrywkach bierze udział 10 drużyn. Na miejscu dwóch zespołów, które odpadły w poprzednim sezonie – KÍ Klaksvík oraz 07 Vestur, weszły najlepsze kluby z 1. deild – FC Suðuroy[2] i B71 Sandoy.

Aktualne na 24 października 2010. Źródło: FaroeSoccer.com
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Objaśnienia:
1EB/Streymur uzyskał prawo gry w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy UEFA jako zdobywca Pucharu Wysp Owczych.

Wyniki |

Osobny artykuł: Vodafonedeildin (2010)/Wyniki spotkań.

Na Wyspach Owczych dziesięć drużyn rozgrywa po dwadzieścia siedem spotkań. Pierwszych osiemnaście występuje normalnie, każdy zespół gra z pozostałymi po dwa mecze - jeden na własnym stadionie, a drugi na wyjeździe. Trzeci mecz jest dodatkowy, każda drużyna dostaje od czterech, do pięciu meczów, które rozgrywa na własnym stadionie, pozostałe zaś odbywają się na wyjazdach.

Aktualne na 30 sierpnia 2010. Źródło: Strona oficjalna FSF
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Strzelcy |

Osobny artykuł: Vodafonedeildin (2010)/Strzelcy.

Statystyki i varia |

• Podczas dwudziestu pięciu pierwszych kolejek Vodafonedeildin 2010 (135 meczów) piłkarze zdobyli 438 bramek (16,22/kolejkę, 3,24/mecz).

• W tym 9 samobójczych (2,05% wszystkich strzelonych)

• Zawodnicy spoza Wysp Owczych zdobyli 74 bramki (16,9% ogółu)

• Najwięcej goli padło w meczach drużyny EB/Streymur - 95 (średnio: 3,5/mecz).

• Najmniej goli padło w meczach drużyny Víkingur Gøta - 79 (średnio: 2,9/mecz).

• Kolejką z największą liczbą bramek była kolejka 1., kiedy padło 27 bramek (średnio: 5,4/mecz).

• Kolejką z najmniejszą liczbą bramek była kolejka 10., kiedy strzelono 10 goli (średnio: 2,0/mecz).

• Pierwszego gola rozgrywek zdobył w czwartej minucie spotkania zawodnik Víkingur Gøta, Atli Gregersen, 1 kwietnia 2010 dając swojej drużynie prowadzenie w meczu pierwszej kolejki, przeciwko AB Argir.

• Autorem najszybciej zdobytej bramki w turnieju jest Jákup á Borg, który zdobył swojego gola w pierwszej minucie meczu B36 Tórshavn - Víkingur Gøta (16. kolejka).

• Pierwsza bramka samobójcza padła w 73. minucie meczu 5. kolejki, 2 maja 2010, podczas meczu B71 Sandoy - FC Suðuroy. Autorem jej był zawodnik gości Teitur Tausen.

• Najwięcej goli samobójczych strzelili gracze drużyn: FC Suðuroy i NSÍ Runavík (po 3). Poza nimi bramki te strzelali zawodnicy klubów: B36 Tórshavn, ÍF Fuglafjørður oraz Víkingur Gøta - po jednym.

• Pierwszego hat-tricka zdobył gracz B68 Toftir Oddur Árnason Højgaard w meczu 5. kolejki (2 maja 2010) przeciwko klubowi Víkingur Gøta, zakończonym 5-3 dla B68 Toftir. Był to hattrick klasyczny.

• Najwięcej goli w jednym spotkaniu zdobył Arnbjørn Hansen w meczu 20. kolejki (29 sierpnia 2010) przeciwko AB Argir zakończonym rezultatem 6:0 dla EB/Streymur. Hansen zdobył wszystkie bramki.

• Największa liczba goli (10) padła w meczu 27. kolejki, 23 października 10, kiedy NSÍ Runavík pokonał B71 Sandoy 9-1.

• Najmniejsza liczba goli (0) padła w ośmiu spotkaniach (5,92% ogółu).

• Meczami które zakończył się największą różnicą bramek, a jednocześnie największymi zwycięstwami na własnym stadionie, były spotkania:

• Siedemnastej kolejki, 1 sierpnia 2010. EB/Streymur pokonał B71 Sandoy 8-0 i

• Dwudziestej siódmej kolejki, 23 października 2010. NSÍ Runavík pokonał B71 Sandoy 9-1.

• Największym zwycięstwem na wyjeździe były spotkania:

• Czternastej kolejki, 27 czerwca 2010, kiedy B36 Tórshavn pokonał ÍF Fuglafjørður 5-0,

• Osiemnastej kolejki, 15 sierpnia 2010, kiedy NSÍ Runavík pokonał B71 Sandoy 6-1 oraz

• Dwudziestej piątej kolejki, 2 października 2010, kiedy B36 Tórshavn pokonał AB Argir 5-0.

• Pierwszy gol z rzutu karnego został zdobyty przez Alexa José dos Santosa w 40. minucie meczu pierwszej kolejki EB/Streymur - B36 Tórshavn.

• Pierwszą czerwoną kartką ukarano zawodnika B68 Toftir, Jóhana Petura Poulsena w 70. minucie meczu drugiej kolejki B36 Tórshavn - B68 Toftir.

• Najwięcej czerwonych kartek ma na swoim koncie Símun Hansen (B71 Sandoy) - 3.

• Najwięcej żółtych kartek mają na swoim koncie: Evrard Ble (AB Argir), Símun Hansen (B71 Sandoy), Pætur Dam Jacobsen (EB/Streymur) i Jens Joensen (NSÍ Runavík) - po 8. Żaden z nich (prócz Hansena) nie został przy tym ukarany żadną czerwoną kartką.