Wzgórza Golan













Wzgórza Golan
רמת הגולן



Ein Fiq, Golan Heights - 20040223-03.jpg
Wzgórza Golan
Zajmowane
jednostki
administracyjne

Izrael:
Dystrykt Północny


Wzgórza Golan (hebr. רמת הגולן, Ramat ha-Golan; arab. هضبة الجولان, Hadbat al-Dżaulān) – górzysty region położony na granicy Izraela, Syrii i Libanu. Biblijny (starotestamentowy) Baszan.


Stolicą administracyjną jest Kacrin. Poza tym na Wzgórzach Golan istnieje 19 moszawów i 10 kibuców.


Tu znajdują się ruiny Gamli.




Spis treści






  • 1 Geografia


  • 2 Historia regionu


  • 3 Zobacz też


  • 4 Przypisy


  • 5 Linki zewnętrzne





Geografia |


Górzysty płaskowyż z kopulastymi wzgórzami o wysokości do 500 m n.p.m., licznymi suchymi stepami i dolinami. Ma powierzchnię 1,2 tys km².




Mapa Wzgórz Golan


Od zachodu wzgórza są ograniczone Jeziorem Tyberiadzkim i Rowem Jordanu, do którego spadają stromą skarpą o wysokości 500 metrów. Na południu wzgórza opadają do rzeki Jarmuk. Na wschodzie wzgórza przechodzą w wyżynny płaskowyż, nazwany Hauran. Przebiega tędy granica izraelsko-syryjska. Na północy Wzgórza Golan dochodzą do masywu góry Hermon i granicy z Libanem.


Wzgórza Golan zazwyczaj dzieli się na trzy regiony:



  • północny - między Nahals Sa’ar a Gilabon;

  • centralny - między Nahals Gilabon a Dilayot;

  • południowy - między Nahal Dilayot a doliną rzeki Jarmuk.


Geologicznie Wzgórza Golan są płaskowyżem holoceńskiego pola wulkanicznego, które poszerza się w kierunku północno-wschodnim prawie do Damaszku. Cały obszar jest pokryty nieczynnymi stożkami wulkanicznymi. Góra Hermon jest geologicznie oddzielona od pola wulkanicznego Wzgórz Golan. Blisko Hermonu znajduje się jezioro Birkat Baran, które zajmuje dawny krater wulkanu.




Widok z Bental na Golanie




Widok ze Wzgórz Golan na Jezioro Galilejskie


Wzgórza Golan są zbiorowiskiem roślinności półpustynnej.



Historia regionu |




Porzucony izraelski czołg Centurion na Wzgórzach Golan


Obszar był zajmowany przez wiele cywilizacji. Do XX wieku p.n.e. zamieszkiwali tutaj Amoryci i Aramejczycy. Później region nazwany Baszan znalazł się pod kontrolą Izraelitów – zamieszkiwało tu pokolenie Dana. Król Salomon mianował w regionie trzech ministrów. Po rozbiciu wewnętrznym królestwa, Golan znalazł się w północnej części, w Królestwie Izraela.


Zgodnie z żydowskim prawem Wzgórza Golan są uważane za część Kanaanu, który jest świętszy niż pozostałe części położone po wschodniej stronie rzeki Jordan.


W VIII wieku p.n.e. kontrolę nad tymi terenami przejęła Babilonia, a następnie Persja. W V wieku p.n.e. osiedlili się tutaj Żydzi powracający z niewoli babilońskiej.


W 332 p.n.e. Wzgórza Golan i cały region został zdobyty przez Aleksandra Macedońskiego. Po śmierci Aleksandra, Golan wszedł w skład państwa Seleucydów. To właśnie wówczas nadano mu nazwę: Golan (gr. Gaulanitis).
Podczas powstania Machabeuszów Golan pozostał w rękach Seleucydów.


W 34 Rzymianie włączyli Golan w skład prowincji Syrii.


Region ten odgrywał ważną rolę w wojnach izraelsko-arabskich. Panowanie nad wzgórzami umożliwia Izraelowi ostrzał Damaszku, a Syrii – ostrzał północnego Izraela. Dlatego też zostały one silnie ufortyfikowane. Mimo tego, w 1967, podczas wojny sześciodniowej Wzgórza Golan zostały błyskawicznie zdobyte przez wojska Izraela; próba odzyskania ich przez wojska syryjskie podczas wojny Jom Kipur w 1973 zakończyła się niepowodzeniem. Od 1974 roku istnieje pas neutralny kontrolowany przez Siły pokojowe ONZ (UNDOF), oddzielający Syrię od ziem pod kontrolą izraelską. Na terenie pasa neutralnego znajduje się syryjskie miasto Al-Kunajtira (Quineitra), które przed oddaniem przez Izrael zostało całkowicie zniszczone przez ostrzał artyleryjski. W chwili obecnej, władze Syrii wydają przepustki pozwalające na wjazd do Al-Kunajtira, która stała się atrakcją turystyczną. Syryjczycy uważają ruiny miasta za pomnik przypominający o metodach stosowanych przez Izrael.


14 grudnia 1981 roku izraelski parlament Kneset przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Wzgórza Golan zostały wcielone do państwa Izrael. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji[1].


Teren sporny, do którego roszczą sobie prawa Syria i Liban. Syria domaga się zwrotu całego terytorium Wzgórz Golan. Liban domaga się zwrotu małego obszaru Farm Shebaa, położonego w obszarze góry Hermon. Syria nigdy nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie.


Władze Izraela są przeciwne wycofaniu się z terenów Wzgórz Golan, uważając je za niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa państwu Izraela[2].


25 marca 2019 prezydent Donald Trump zadeklarował uznanie przez Stany Zjednoczone Wzgórz Golan jako części terytorium Izraela[3][4]. Sprzeciw wobec takich działań wyraziła m.in. Rosja, Turcja, Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Belgia oraz sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat[5][6]. W Syrii doszło do protestów ulicznych[7].


Ambasadorzy 5 krajów Unii Europejskiej wchodzących w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ, tj. Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Polski, wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślają, że nie uznają zwierzchnictwa Izraela nad nielegalnie zaanektowanym terytorium i wyrażają niepokój o konsekwencje takiego kroku[7].



Zobacz też |







  • Galilea

  • Geografia Izraela



Przypisy |




  1. Golan, Wzgorza. W: Encyklopedia [on-line]. PWN. [dostęp 2015-05-26].


  2. Netanjahu: Wzgórza Golan nie zostaną nigdy zwrócone Syrii (pol.). PSZ. [dostęp 9 maja 2009].


  3. Kevin LiptakK.L. CNN Kevin LiptakK.L., Trump greets embattled Netanyahu, signs Golan Heights proclamation, CNN [dostęp 2019-03-26] .


  4. DeutscheD. Welle DeutscheD., Trump's Golan recognition: A dangerous precedent? | DW | 25.03.2019, DW.COM [dostęp 2019-03-26]  (ang.).


  5. Jeremy Diamond and Jennifer HanslerJ.D.J.H. CNN Jeremy Diamond and Jennifer HanslerJ.D.J.H., Trump says it's time for US to recognize 'Israel's Sovereignty over the Golan Heights', CNN [dostęp 2019-03-26] .


  6. Wzgórza Golan: Polska wśród państw, które sprzeciwiają się decyzji Trumpa, www.rp.pl [dostęp 2019-03-27]  (pol.).


  7. ab AlbertA. Aji AlbertA., Trump acceptance of Israeli control of Golan sparks protests, AP NEWS, 26 marca 2019 [dostęp 2019-03-27] .



Linki zewnętrzne |



  • Israeli view of the Golan Heights

  • Golan Heights Winery









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Shark

Wiciokrzew