Michał Mioduszewski




.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}


































Michał Mioduszewski

Kraj działania

 Polska
Data i miejsce urodzenia

16 września 1787
Warszawa
Data i miejsce śmierci

30 maja 1868
Kraków
Dyrektor Seminarium Misjonarskiego w Stradomiu
Okres sprawowania
1820–1825


Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat





Śpiewnik kościelny Michała Mioduszewskiego, 1838


Michał Marcin Mioduszewski (ur. 16 września 1787 w Warszawie, zm. 30 maja 1868 w Krakowie)[1] – polski ksiądz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, kompozytor, zbieracz pieśni religijnych.


Studia filozoficzne i teologiczne a następnie święcenia kapłańskie uzyskał w seminarium duchownym przy Kościele św. Krzyża w Warszawie. W ciągu życia zajmował się pracą dydaktyczną w seminariach duchownych w Warszawie, Włocławku oraz w Krakowie. W latach 1820–25 pełnił funkcję dyrektora Seminarium Misjonarskiego na Stradomiu, równocześnie ucząc liturgiki, dogmatyki, śpiewu gregoriańskiego. Wykładał teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.


W latach 30. rozpoczął szeroko zakrojoną akcję zbierania pieśni kościelnych, ich opracowania a następnie wydania w postaci obszernego i wyczerpującego dzieła Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane. Dzieło składa się z tomu głównego (I wyd. 1838), kilku Dodatków do Śpiewnika… oraz zbioru kolęd Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane. Zbiór pieśni miał mieć charakter użytkowy – dla śpiewania po domach i upowszechnienia zanikających już wtedy dawnych wariantów pieśni, sięgających czasów średniowiecznego chorału gregoriańskiego.


Spuściznę naukową i zbiory pieśni przekazał na własność księżom misjonarzom w Warszawie. Zmarł w wieku 81 lat w Krakowie i spoczywa na cmentarzu Rakowickim w grobowcu księży misjonarzy[2].



Znaczenie |


Jako autor śpiewników kościelnych w dużym zakresie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki liturgicznej. Mioduszewski zapoczątkował zbieranie na większą skalę pieśni religijnych na terenach polskich. Jego zbiór pieśni stał się wzorem i odniesieniem dla kolejnych zbieraczy, takich jak Oskar Kolberg a źródłem materiału słownego i muzycznego dla twórców takich, jak Stanisław Moniuszko czy Wincenty Pol, Zygmunt Noskowski, Witold Lutosławski. Mioduszewski spisywał niektóre pieśni z przekazu ustnego, notując warianty dotąd nieobecne w zapisie nutowym. Jego zapisy pieśni ludowych są przedmiotem badań etnomuzykologów.



Publikacje |




  • Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane (1838)


  • Pastorałki i kolędy z melodiami (1843)







Przypisy |




  1. Mirosława Kaczorowska – Guńkiewicz: Mioduszewski Michał Marcin. W: Encyklopedia Muzyczna PWM. red. E. Dziębowska. T. 6. Warszawa: 2000, s. 277. ISBN 83-224-0656-8.


  2. Karolina Grodziska-Ożóg Cmentarz Rakowicki w Krakowie (1803-1939) wyd. II Wydawnictwo Literackie Kraków 1987, s. 127









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Rikitea

University of Vienna