Premier League







Ten artykuł dotyczy piłkarskich rozgrywek ligowych w Anglii. Zobacz też: PARTYBETS.com Premier League – turniej snookerowy.




Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Premiership”. Zobacz też: English Premiership – angielska liga rugby union.













































Premier League
Premiership



Sports current event.svg 2018/2019


Państwo

 Anglia
 Walia
Dyscyplina

piłka nożna
Data założenia
1992

Rozgrywki
Liczba drużyn
20
Niższy poziom ligowy

League Championship
Puchary:

Puchar Anglii
Puchar Ligi Angielskiej

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Manchester United
Obecny zwycięzca

Manchester City (2017/2018)
Najwięcej zwycięstw
Manchester United (13)

Strona internetowa

English Premier League (nazywana także Premiership[1]) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i zarządzana od samego początku przez FA Premier League. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon od sierpnia do maja) i przeznaczone są dla 20 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Anglii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do League Championship (II ligi angielskiej).


Liga została założona jako FA Premier League 20 lutego 1992 roku po tym jak zespoły Football League First Division zdecydowały stać się niezależne od The Football League powstałej w 1888 roku oraz Football Association. Czerpała ona zyski z praw telewizyjnych. Od tego czasu Premier League jest najchętniej oglądaną ligą sportową na świecie[2]. Są to także najbardziej dochodowe rozgrywki piłkarskie. W sezonie 2007/2008 obroty klubów wyniosły 1,93 miliardów funtów (3,15 miliardów dolarów)[3].


Od czasu założenia w rozgrywkach Premier League brały udział 44 kluby.




Spis treści






  • 1 Historia


    • 1.1 Tło


    • 1.2 Założenie


    • 1.3 Po założeniu




  • 2 Struktura


  • 3 Sponsoring


  • 4 Format rozgrywek


  • 5 Skład ligi w sezonie 2018/19


  • 6 Lista sezonów


  • 7 Statystyki


    • 7.1 Najwięcej razy na podium Premier League


    • 7.2 500+ występów


    • 7.3 100+ bramek w Premier League


    • 7.4 Najwięcej asyst


    • 7.5 Najwięcej czystych kont




  • 8 Uczestnicy


  • 9 Zobacz też


  • 10 Przypisy


  • 11 Bibliografia





Historia |



Tło |


Mimo znaczących sukcesów europejskiej piłki nożnej w latach 70. i na początku 80., późne lata 80. to spadek znaczenia piłki angielskiej. Kibice zmagali się z niedostatecznymi udogodnieniami na stadionach, które popadały w rozsypkę, chuligaństwo rozpowszechniało się. Poza tym zespoły z Anglii dostały zakaz gry w pucharach europejskich po zamieszkach na Heysel w 1985 roku[4]. The Football League First Division, będąca w tym czasie na pierwszym szczeblu rozgrywek w Anglii była za innymi ligami, między innymi włoską Serie A i hiszpańską Primera División zarówno we frekwencji na spotkaniach jak i obrotach zespołów. Z tego powodu niektórzy angielscy zawodnicy przenosili się za granicę[5]. Na początku lat 90. sytuacja ta uległa zmianie; Anglia na Mistrzostwach Świata 1990 doszła do półfinałów. UEFA w tym samym roku zniosła zakaz gry angielskim zespołom w europejskich pucharach. Rok później Manchester United zdobył Puchar Zdobywców Pucharów. Po tragedii na Hillsborough wydano także Raport Taylora, który miał poprawić bezpieczeństwo na stadionach poprzez usunięcie z nich miejsc stojących[6].


Pieniądze telewizyjne stały się ważniejsze; Football League otrzymało 6,3 milionów funtów za dwuletnią umowę podpisaną w 1986 roku, zaś gdy w 1988 roku zawarto nowy, czteroletni kontrakt, kwota ta wynosiła 44 miliony[7]. W 1988 roku pierwszy raz spróbowano oddzielić First Division od Football League, jednak nie powiodło się to[8]. Stadiony rozbudowywano, coraz więcej osób przychodziło na spotkania; najlepsze kluby z Anglii ponownie rozpoczęły starania o powstanie nowych rozgrywek, niezależnych od Football League.



Założenie |


Na końcu sezonu 1990/1991 dyskusji została poddana także kwestia przyciągnięcia większej ilości pieniędzy do piłki nożnej przez stworzenie nowej ligi. 17 lipca 1991 roku kluby z First Division podpisały umowę, w której znajdowały się szczegóły założenia FA Premier League[9]. Nowe rozgrywki miały być komercyjnie niezależne od The Football Association oraz Football League, przez co FA Premier League mogła zawierać własne umowy o prawa telewizyjne oraz sponsorskie. Większy dochód pozwoliłby angielskim zespołom konkurować z klubami z całej Europy[5].


20 lutego 1992 roku kluby First Division zrezygnowały z gry w Football League i 27 maja 1992 roku FA Premier League została spółką z ograniczoną odpowiedzialnością[5]. Od tego czasu w skład Football League wchodzą trzy ligi, zaś wcześniej przez 104 lata w jej skład wchodziły cztery szczeble rozgrywek. Nie było natomiast zmiany w formacie rozgrywek, w Premier League grała taka sama liczba klubów jak w First Division. Obowiązywał także system spadku i awansu pomiędzy najwyższą ligą a drugim szczeblem rozgrywek, który zmienił nazwę na First Division; trzecia liga nazywała się natomiast Second Division.


W pierwszym sezonie nowych rozgrywek grały 22 kluby: Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Chelsea, Coventry City, Crystal Palace, Everton, Ipswich Town, Leeds United, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Middlesbrough, Norwich City, Nottingham Forest, Oldham Athletic, Queens Park Rangers, Sheffield United, Sheffield Wednesday, Southampton, Tottenham Hotspur oraz Wimbledon.



Po założeniu |


Pierwszym sezonem ligi był 1992/1993, grały w nim 22 kluby. Pierwsza bramka została zdobyta przez Briana Deane’a dla Sheffield United w wygranym 2:1 meczu z Manchesterem United. W 1995 roku z powodu namowy FIFA liczba zespołów w rozgrywkach została zmniejszona do 20. Wówczas cztery zespoły spadły z ligi, zaś na ich miejsce powróciły dwa inne. 8 czerwca 2006 roku FIFA złożyła wniosek o zmniejszenie przez wszystkie najlepsze ligi europejskie liczby drużyn do 18. Premier League sprzeciwiła się jednak temu[10]. W sezonie 2007/2008 grało 20 klubów. W 2007 roku zmieniła się także nazwa rozgrywek z FA Premier League na Premier League[11].



Struktura |


Premier League jest kierowana przez korporację, podzieloną między dwadzieścia klubów. Każdy klub posiada pewną część udziałów, oraz swój głos we wszystkich aspektach działania spółki, takich jak kontrakty czy zmiany zasad. Kluby wybierają prezesów i grupę dyrektorów, którzy zajmują się codziennymi sprawami korporacji. Football Association, piłkarska federacja angielska, nie ingeruje w codzienne działanie spółki, jednak jest jednym z udziałowców i posiada prawo weta.



Sponsoring |


Premier League miał sponsora tytularnego w latach 1993-2016. Poniższa lista zawiera nazwy kolejnych firm, które sponsorowały rozgrywki angielskiej ekstraklasy:



  • 1992-1993 : Brak sponsora (FA Premier League)

  • 1993–2001: Carling (FA Carling Premiership)

  • 2001–2004: Barclaycard (Barclaycard Premiership)

  • 2004–2007: Barclays (Barclays Premiership)

  • 2007-2016: Barclays Premier League[12]

  • 2016- : Brak sponsora (Premier League)



Format rozgrywek |


W Premier League swoje mecze rozgrywa dwadzieścia zespołów. Podczas sezonu (który trwa od sierpnia do maja) każdy klub gra ze sobą dwukrotnie, raz na stadionie jednego z nich, a raz na stadionie drugiego - daje to 38 meczów dla każdego zespołu i 380 meczów w całym sezonie. W soboty większość meczów rozgrywanych jest o godzinie 16:00 czasu CET. Są to mecze nietransmitowane w brytyjskiej telewizji. Czasem mecze sobotnie są rozgrywane o 13:45 i 18:30 ze względu na relację telewizyjną. Podobnie jest z meczami niedzielnymi o 14:30 lub 17:00 czasu CET, czasami są też mecze o godzinie 16:00 kiedy angielska drużyna grała wcześniej w czwartek w europejskich pucharach. Natomiast czasem jeden pojedynek kolejki odbywa się w poniedziałek o 21:00 czasu CET również ze względów telewizyjnych. Zwycięska drużyna otrzymuje trzy punkty, za remis dostaje się jeden, natomiast drużyna pokonana nie dostaje żadnego punktu. Kluby są klasyfikowane w tabeli po liczbie punktów, następnie po różnicy goli (bramek zdobytych i straconych). Na końcu sezonu klub, który zgromadził najwięcej punktów, zostaje mistrzem ligi.



Skład ligi w sezonie 2018/19 |































































































































Uczestnicy poprzedniej edycji

MNC

Manchester City Simple gold crown.svg

Manchester
1

MNU
Manchester United
Manchester
2

TOT
Tottenham Hotspur
Londyn
3

LFC
Liverpool FC
Liverpool
4

CHE

Chelsea Simple gold cup.svg

Londyn
5

ARS
Arsenal
Londyn
6

BUR
Burnley
Burnley
7

EVE
Everton
Liverpool
8

LEI
Leicester City
Leicester
9

NEW
Newcastle United
Newcastle upon Tyne
10

CRY
Crystal Palace
Londyn
11

BOU
Bournemouth
Bournemouth
12

WHU
West Ham United
Londyn
13

WAT
Watford
Watford
14

B&H
Brighton & Hove Albion
Brighton
15

HUD
Huddersfield Town
Huddersfield
16

SOT
Southampton
Southampton
17

Aiga uparrow inv.svg Awans z EFL Championship 2017/2018

WOL
Wolverhampton Wanderers
Wolverhampton
1

CDC
Cardiff City
Cardiff
2
po barażach

FUL
Fulham
Londyn
3

Oznaczenia:



  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,

  • kolumna trzecia – siedziba klubu,

  • kolumna czwarta – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.




Lista sezonów |



 Osobny artykuł: Mistrzostwa Anglii w piłce nożnej mężczyzn.







































































































































































































































































































































Sezon

K

T

Mistrz

Wicemistrz

III miejsce

Br.
Król strzelców
Uwagi

Premier League

1992/1993
 
 
1

Manchester United

Aston Villa

Norwich City
22

Anglia Teddy Sheringham (Nottingham Forest/Tottenham)

22 kluby

1993/1994
 
 
2

Manchester United

Blackburn Rovers

Newcastle United
34

Anglia Andrew Cole (Newcastle United)

22 kluby

1994/1995
 
 
1

Blackburn Rovers

Manchester United

Nottingham Forest
34

Anglia Alan Shearer (Blackburn Rovers)

22 kluby

1995/1996
 
 
3

Manchester United

Newcastle United

Liverpool
31

Anglia Alan Shearer (Blackburn Rovers)

20 klubów

1996/1997
 
 
4

Manchester United

Newcastle United

Arsenal
25

Anglia Alan Shearer (Newcastle United)

20 klubów

1997/1998
 
 
1

Arsenal

Manchester United

Liverpool
18

Anglia Chris Sutton (Blackburn Rovers),
Anglia Dion Dublin (Coventry City),
Anglia Michael Owen (Liverpool)


20 klubów

1998/1999
 
 
5

Manchester United

Arsenal

Chelsea
18

Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink (Leeds United),
Anglia Michael Owen (Liverpool),
Trynidad i Tobago Dwight Yorke (Manchester United)


20 klubów

1999/2000
 
 
6

Manchester United

Arsenal

Leeds United
30

Anglia Kevin Phillips (Sunderland)

20 klubów

2000/2001
 
 
7

Manchester United

Arsenal

Liverpool
23

Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink (Chelsea)

20 klubów

2001/2002
 
 
2

Arsenal

Liverpool

Manchester United
24

Francja Thierry Henry (Arsenal)

20 klubów

2002/2003
 
 
8

Manchester United

Arsenal

Newcastle United
25

Holandia Ruud van Nistelrooy (Manchester United)

20 klubów

2003/2004
 
 
3

Arsenal

Chelsea

Manchester United
30

Francja Thierry Henry (Arsenal)

20 klubów

2004/2005
 
 
1

Chelsea

Arsenal

Manchester United
25

Francja Thierry Henry (Arsenal)

20 klubów

2005/2006
 
 
2

Chelsea

Manchester United

Liverpool
27

Francja Thierry Henry (Arsenal)

20 klubów

2006/2007
 
 
9

Manchester United

Chelsea

Liverpool
20

Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba (Chelsea)

20 klubów

2007/2008
 
 
10

Manchester United

Chelsea

Arsenal
31

Portugalia Cristiano Ronaldo (Manchester United)

20 klubów

2008/2009
 
 
11

Manchester United

Liverpool

Chelsea
19

Francja Nicolas Anelka (Chelsea)

20 klubów

2009/2010
 
 
3

Chelsea

Manchester United

Arsenal
29

Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba (Chelsea)

20 klubów

2010/2011
 
 
12

Manchester United

Chelsea

Manchester City
20

Bułgaria Dimityr Berbatow (Manchester United),
Argentyna Carlos Tévez (Manchester City)


20 klubów

2011/2012
 
 
1

Manchester City

Manchester United

Arsenal
30

Holandia Robin van Persie (Arsenal)

20 klubów

2012/2013
 
 
13

Manchester United

Manchester City

Chelsea
26

Holandia Robin van Persie (Manchester United)

20 klubów

2013/2014
 
 
2

Manchester City

Liverpool

Chelsea
31

Urugwaj Luis Suárez (Liverpool)

20 klubów

2014/2015
 
 
4

Chelsea

Manchester City

Arsenal
26

Argentyna Sergio Agüero (Manchester City)

20 klubów

2015/2016
 
 
1

Leicester City

Arsenal

Tottenham Hotspur
25

Anglia Harry Kane (Tottenham Hotspur)

20 klubów

2016/2017
 
 
5

Chelsea

Tottenham Hotspur

Manchester City
29

Anglia Harry Kane (Tottenham Hotspur)

20 klubów

2017/2018
 
 
3

Manchester City

Manchester United

Tottenham Hotspur
32

Egipt Mohamed Salah (Liverpool)

20 klubów



Statystyki |



Najwięcej razy na podium Premier League |



 Osobny artykuł: Mistrzostwa Anglii w piłce nożnej mężczyzn.

W dotychczasowej historii Premier League na podium oficjalnie stawało w sumie 13 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Manchester United, który zdobył 13 tytułów mistrzowskich.





Mapa lokalizacyjna Anglii

Arsenal

Arsenal



Chelsea

Chelsea



Manchester City

Manchester City



Blackburn Rovers

Blackburn Rovers



Leicester City

Leicester City



Manchester United

Manchester United




Geographylogo.svg
Lokalizacja drużyn mistrzowskich





















































































































Lp.
Klub

Miejsca na podium
Zwycięskie sezony

Gold medal with cup.svg

Silver medal with cup.svg

Bronze medal with cup.svg
1.
Manchester United 13 6 3
1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13
2.
Chelsea F.C. 5 4 3
2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17
3.
Arsenal F.C. 3 6 4
1997/98, 2001/02, 2003/04
4.
Manchester City 3 2 2
2011/12, 2013/14, 2017/18
5.
Blackburn Rovers 1 1 0
1994/95
6.
Leicester City 1 0 0
2015/16
7.
Liverpool F.C. 0 3 5

8.
Newcastle United 0 2 2

9.
Tottenham Hotspur 0 1 2

10.
Aston Villa 0 1 0

11.
Leeds United 0 0 1

Norwich City F.C. 0 0 1

Nottingham Forest F.C. 0 0 1



500+ występów |


Stan na 22.12.2018


Źródło: Strona Premier League.





































































































Lp.
Gracz
Kluby
Mecze
Lata gry
1

Anglia Gareth Barry

Aston Villa (365) , Manchester City (132), Everton (131) i West Bromwich Albion (25)
653
1998-2018
2

Walia Ryan Giggs

Manchester United
632
1992-2014
3

Anglia Frank Lampard

West Ham United (148), Chelsea (429) i Manchester City (32)
609
1996-2015
4

Anglia David James

Liverpool (214), Aston Villa (67), West Ham United (64), Manchester City (93) i Portsmouth (134)
573
1992-2010
5

Walia Gary Speed

Leeds United (143), Everton (58), Newcastle United (213) i Bolton Wanderers (121)
535
1992-2008
6

Anglia Emile Heskey

Leicester City (124), Liverpool (150), Birmingham City (68), Wigan Athletic (82) i Aston Villa (92)
516
1995-2012
7

Australia Mark Schwarzer

Middlesbrough (332), Fulham (172), Chelsea (4) i Leicester City (6)
514
1997-2015
8

Anglia Jamie Carragher

Liverpool
508
1997-2013
9

Anglia Phil Neville

Manchester United (263) i Everton (242)
505
1995-2013
10

Anglia Rio Ferdinand

West Ham United (127), Leeds United (54), Manchester United (312) i Queens Park Rangers (11)
504
1996-2015

Anglia Steven Gerrard

Liverpool
504
1998-2015
12

Anglia Sol Campbell

Tottenham Hotspur (255), Arsenal (135), Portsmouth (95) i Newcastle United (7)
503
1992-2011
13

Anglia James Milner

Leeds United (48), Newcastle United (94), Aston Villa (100), Manchester City (147) i Liverpool (112)
501
2002-

Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League


100+ bramek w Premier League |


Stan na 4.1.2019


Źródło: Strona Premier League



















































































































































































100 goli w Premier League

Lp
Gracz
Kluby

Gole
1

Anglia Alan Shearer

Blackburn Rovers (112), Newcastle United (148)
260
2

Anglia Wayne Rooney

Everton (25) i Manchester United (183)
208
3

Anglia Andrew Cole

Newcastle United (43), Manchester United (93), Blackburn Rovers (27), Fulham (12), Manchester City (9), Portsmouth (3)
187
4

Anglia Frank Lampard

West Ham United (24), Chelsea (147), Manchester City (6)
177
5

Francja Thierry Henry

Arsenal
175
6

Anglia Robbie Fowler

Liverpool (128), Leeds United (14), Manchester City (21)
163
7

Anglia Jermain Defoe

West Ham United (18), Portsmouth (15), Tottenham Hotspur (91), Sunderland (34), Bournemouth (4)
162
8

Argentyna Sergio Agüero

Manchester City
153
9

Anglia Michael Owen

Liverpool (118), Newcastle United (26), Manchester United (5), Stoke City (1)
150
10

Anglia Les Ferdinand

Q.P.R. (60), Newcastle United (41), Tottenham Hotspur (33), West Ham United (2), Leicester City (12), Bolton Wanderers (1)
149
11

Anglia Teddy Sheringham

Tottenham Hotspur (98), Manchester United (31), Portsmouth (9), West Ham United (8)
146
12

Holandia Robin van Persie

Arsenal (96), Manchester United (48)
144
13

Holandia Jimmy Floyd Hasselbaink

Leeds United (34), Chelsea (69), Middlesbrough (22) i Charlton Athletic (2)
127
14

Francja Nicolas Anelka

Arsenal (23), Liverpool (4), Manchester City (37), Bolton Wanderers (21), Chelsea (38), West Bromwich Albion (2)
126

Irlandia Robbie Keane

Coventry City (12), Leeds United (13), Tottenham Hotspur (91), Liverpool (5), West Ham United (2), Aston Villa (3)
126
16

Trynidad i Tobago Dwight Yorke

Aston Villa (60), Manchester United (48), Blackburn Rovers (12), Birmingham City (2), Sunderland (1)
123
17

Anglia Harry Kane

Tottenham Hotspur
122
18

Anglia Steven Gerrard

Liverpool
120
19

Anglia Ian Wright

Arsenal (104), West Ham United (9)
113
20

Anglia Dion Dublin

Manchester United (2), Coventry (61), Aston Villa (48)
111
21

Anglia Emile Heskey

Leicester City (33), Liverpool (39), Birmingham City (14), Wigan Athletic (15), Aston Villa (9)
110
22

Walia Ryan Giggs

Manchester United
109

Belgia Romelu Lukaku

West Bromwich Albion (17) , Everton (68) i Manchester United (24)
109
24

Anglia Peter Crouch

Aston Villa (6), Southampton (12), Liverpool (22), Portsmouth (11), Tottenham Hotspur (12), Stoke City (45)
108
25

Anglia Paul Scholes

Manchester United
107
26

Anglia Darren Bent

Ipswich Town (1), Charlton Athletic (31), Tottenham Hotspur (18), Sunderland (32), Aston Villa (21), Fulham (3)
106
27

Wybrzeże Kości Słoniowej Didier Drogba

Chelsea
104
28

Anglia Matthew Le Tissier

Southampton
100

Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League


Najwięcej asyst |


Stan na 6.1.2019


Źródło: Strona Premier League






































































Lp
Gracz
Kluby

Asysty
1

Walia Ryan Giggs

Manchester United
162
2

Hiszpania Cesc Fàbregas

Arsenal (70), Chelsea (41)
111
3

Anglia Wayne Rooney

Everton (12), Manchester United (91)
103
4

Anglia Frank Lampard

West Ham United (8), Chelsea (93), Manchester City (1)
102
5

Holandia Dennis Bergkamp

Arsenal
94
6

Anglia Steven Gerrard

Liverpool
92
7

Anglia David Beckham

Manchester United
80

Anglia James Milner

Newcastle United (8), Aston Villa (28), Manchester City (25), Liverpool (19)
80
9

Hiszpania David Silva

Manchester City
77
10

Anglia Teddy Sheringham

Tottenham Hotspur (44), Manchester United (25), Portsmouth (4), West Ham United (3)
76

Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League


Najwięcej czystych kont |


Stan na 23.09.2018


Źródło: Strona Premier League





































































Lp
Gracz
Kluby

Czyste konta
1

Czechy Petr Čech

Chelsea (162), Arsenal (40)
202
2

Anglia David James

Liverpool (72), Aston Villa (20), West Ham United (18), Manchester City (20), Portsmouth (39),
169
3

Australia Mark Schwarzer

Middlesbrough (92), Fulham (56), Chelsea (2), Leicester City (1)
151
4

Anglia David Seaman

Arsenal (137), Manchester City (3)
140
5

Anglia Nigel Martyn

Crystal Palace (25), Leeds United (82), Everton (30)
137
6

Hiszpania Pepe Reina

Liverpool
134
7

Holandia Edwin van der Sar

Fulham (42), Manchester United (90)
132

Stany Zjednoczone Tim Howard

Manchester United (16), Everton (116)
132

Stany Zjednoczone Brad Friedel

Liverpool (6), Blackburn Rovers (77), Aston Villa (35), Tottenham Hotspur (14),
132
10

Dania Peter Schmeichel

Manchester United (112), Aston Villa (7), Manchester City (9)
128

Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League


Uczestnicy |


W rozgrywkach Premier League, od sezonu 1992/1993 do sezonu 2018/2019, udział wzięło łącznie 49 zespołów, z czego 6 (Arsenal F.C., Chelsea F.C., Everton F.C., Liverpool F.C., Manchester United F.C. i Tottenham Hotspur F.C.) wystąpiło w każdej edycji.


Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2018/2019.




  • 27 razy: Arsenal F.C., Chelsea F.C., Everton F.C., Liverpool F.C., Manchester United F.C., Tottenham Hotspur F.C.


  • 24 razy: Aston Villa F.C., Newcastle United F.C.


  • 23 razy: West Ham United F.C.


  • 22 razy: Manchester City F.C.


  • 20 razy: Southampton F.C.


  • 18 razy: Blackburn Rovers F.C.


  • 16 razy: Sunderland F.C.


  • 15 razy: Middlesbrough F.C.


  • 14 razy: Fulham F.C.


  • 13 razy: Bolton Wanderers F.C., Leicester City F.C.


  • 12 razy: Leeds United F.C., West Bromwich Albion F.C.


  • 10 razy: Stoke City F.C., Crystal Palace F.C.


  • 9 razy: Coventry City F.C.


  • 8 razy: Charlton Athletic F.C., Norwich City F.C., Sheffield Wednesday F.C., Wigan Athletic F.C., Wimbledon F.C.


  • 7 razy: Birmingham City F.C., Derby County F.C., Portsmouth F.C., Queens Park Rangers F.C., Swansea City F.C.


  • 6 razy: Watford F.C.


  • 5 razy: Ipswich Town F.C., Nottingham Forest F.C., Hull City F.C., Wolverhampton Wanderers F.C., Burnley F.C.


  • 4 razy: A.F.C. Bournemouth


  • 3 razy: Reading F.C., Sheffield United F.C.


  • 2 razy: Bradford City A.F.C., Oldham Athletic F.C., Cardiff City F.C., Brighton & Hove Albion F.C., Huddersfield Town F.C.


  • 1 raz: Barnsley F.C., Blackpool F.C.



Zobacz też |



  • Piłka nożna w Anglii

  • The Football Association

  • Puchar Anglii w piłce nożnej

  • Puchar Ligi Angielskiej w piłce nożnej

  • Tarcza Wspólnoty

  • System ligowy piłki nożnej w Anglii



Przypisy |




  1. Podsumowanie - Premiership - Anglia - Wyniki, mecze, tabele i aktualności - Soccerway, pl.soccerway.com [dostęp 2017-11-26]  (pol.).


  2. Campbell, Dennis: United (versus Liverpool) Nations (ang.). The Observer, 06.01.2002. [dostęp 26.08.2009].


  3. Premier League revenues near £2bn (ang.). BBC News, 4.06.2009. [dostęp 26.08.2009].


  4. 1985: English teams banned after Heysel (ang.). BBC Archive. [dostęp 26.08.2009].


  5. abc A History of The Premier League (ang.). Premier League. [dostęp 27.08.2009].


  6. The Taylor Report (ang.). Footballnetwork. [dostęp 27.08.2009].


  7. Crawford, Gary: Fact Sheet 8: British Football on Television (ang.). University of Leicester Centre for the Sociology of Sport. [dostęp 27.08.2009].


  8. The History Of The Football League (ang.). Football League. [dostęp 27.08.2009].


  9. In the matter of an agreement between the Football Association Premier League Limited and the Football Association Limited and the Football League Limited and their respective member clubs (ang.). HM Courts Service, 2006. [dostęp 27.08.2009].


  10. Fifa wants 18-team Premier League (ang.). BBC Sport, 08.06.2006. [dostęp 27.08.2009].


  11. Premier League and Barclays Announce Competition Name Change (ang.). Premier League, 14.05.2007. [dostęp 27.08.2009].


  12. Barclays secures Premier League Global title sponsorship. Barclays, 27 września 2006. [dostęp 2 grudnia 2007].



Bibliografia |




  • Oficjalna strona Premier League (ang.)


  • Mecze i tabele ligowe w bazie Soccerway


  • Tabele ligowe w bazie League321 (ang.)


  • Oficjalna strona The FA (ang.)


  • Archiwum wyników meczów i tabel w bazie RSSSF (ang.)








這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Shark

Wiciokrzew