Wiwisekcja







Zobacz też: Wiwisekcja – album muzyczny Kazika oraz Kwartetu ProForma.




Płaz bezogonowy Tomopterna cryptotis poddany wiwisekcji w celach edukacyjnych, przed zabiegiem poddano go znieczuleniu przy użyciu chloroformu




Auto aktywistów sprzeciwiających się wiwisekcji


Wiwisekcja (łac. vivi sectio, dosł. „cięcie żywego”) – zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu w celach badawczych.


Wiwisekcja jest przedmiotem protestów obrońców praw zwierząt, którzy wskazują na znaczenie różnic międzygatunkowych oraz postulują zastąpienie jej alternatywnymi metodami badań (np. badaniami na tkankach, symulacjami komputerowymi czy pełnym wykorzystaniem już zdobytych doświadczeń).


Wiwisekcja była także przeprowadzana na ludziach. Już w hellenistycznym państwie Lagidów (Ptolemeusze) władcy przyzwalali nadwornym medykom na przeprowadzanie sekcji zwłok, a także wiwisekcji na skazańcach i niewolnikach. Praktyki te pozwoliły aleksandryjskim medykom na zdobycie ogromnej – jak na realia starożytności – wiedzy anatomicznej. Wraz z pożarem Biblioteki Aleksandryjskiej oraz upadkiem państw hellenistycznych wiedza ta poszła w zapomnienie. Zagadnieniami tymi zainteresowano się na taką skalę dopiero w XIX wieku.



Zobacz też |


  • Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Rikitea

University of Vienna