Agitacja







Zobacz też: agitacja w medycynie.





Agitacja – działalność prowadząca do zjednania zwolenników dla jakiejś sprawy, idei, poglądów; propagowanie haseł albo ideologii.


Jako forma propagandy ma służyć osiągnięciu doraźnego, konkretnego celu. Sposobami prowadzenia agitacji są: reklama, ulotki, słowa, plakaty i przemówienie wiecowe (najstarsza forma).


W Polsce prowadzona (i prawnie dozwolona) jest m.in. agitacja związkowa na terenie zakładów pracy, co zagwarantowane jest w Konstytucji jako wolność zrzeszania się pracowników[1].



Zakaz agitacji |


W wielu krajach istnieje ustawodawstwo zabraniające agitacji politycznej ze względu na określone warunki, np. w niektórych miejscach. W Polsce agitacja polityczna jest zabroniona na terenie szkół, gdyż zgodnie z art. 56 ustawy o systemie oświaty w szkole mogą "działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacenie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki"[2]. Zgodnie z kodeksem wyborczym agitacja wyborcza jest zabroniona również na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów[3] (art. 108[4]). Złamanie tego zakazu stanowi wykroczenie zagrożone grzywną[5].


Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie tzw. ciszy wyborczej, uznawane może być również m.in. udostępnianie profili polityków na portalach społecznościowych, czy też klikanie znaczników typu "Lubię to" pod ich postami internetowymi[6].



Przypisy |




  1. Dopuszczalna agitacja związkowa w zakładzie pracy - Kadry - rp.pl [dostęp 2017-04-14] .


  2. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Agitacja polityczna w szkole jest zabroniona, „wiadomosci.wp.pl”, 21 czerwca 2005 [dostęp 2017-04-14]  (pol.).


  3. Agitacja w miejskim urzędzie. Marcin Gugulski: Czy burmistrzowie złamali prawo?, „Informacje, publicystyka, wiadomości, opinie | niezalezna.pl” [dostęp 2017-04-14]  (pol.).


  4. agitacja wyborcza – ZAPYTAJ PRAWNIKA, www.zapytajprawnika.pl [dostęp 2017-04-14]  (pol.).


  5. Art. 494 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2018 r. poz. 754).


  6. Cisza wyborcza aż dzwoni na Facebooku. Lajkowanie kandydatów jest agitacją! [dostęp 2017-04-14]  (pol.).








這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea