• 3.2 Szermierka

• 3.3 Wioślarstwo

• 4 Zobacz też

Opis |

Na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles wysłano z powodu braku funduszy wyselekcjonowaną i doskonale przygotowaną ekipę złożoną z 20 sportowców. Polacy współzawodniczyli w 3 dyscyplinach: lekkoatletyce, szermierce i wioślarstwie. We wszystkich zdobyli medale. Drużyna szablistów w składzie Adam Papée, Tadeusz Friedrich, Władysław Segda, Leszek Lubicz-Nycz, Władysław Dobrowolski i Marian Suski powtórzyła osiągnięcia z Amsterdamu i zdobyła brązowy medal. Wspaniale spisali się wioślarze, którzy zdobyli medale we wszystkich konkurencjach w których startowali. Dwa brązowe: dwójka bez sternika i czwórka ze sternikiem oraz srebro: dwójka ze sternikiem. Najlepiej wypadli lekkoatleci zdobywając dwa złote i jeden brązowy medal. Brąz zdobyła Jadwiga Wajsówna w rzucie dyskiem gdzie pokonała m.in. swoją koleżankę z reprezentacji Stanisławę Walasiewicz (6 miejsce). Stanisława Walasiewicz wygrała bieg na dystansie 100 m pokonując Kanadyjkę i Amerykankę.