Laka






puzderko – laka japońska – wyrób współczesny




pudełko na utensylia do pisania - Chiny






Laka – żywica sumaka lakowego (werniksowego; Toxicodendron vernicifluum, daw. Rhus vernicifera[1]) rosnącego na południe od rzeki Jangcy, używana w japońskiej i chińskiej sztuce zdobniczej, często barwiona i rzeźbiona.


Żywica sumaka lakowego, wypływająca z drzewa w postaci szarej emulsji, ciemnieje na powietrzu, a po usunięciu wody – twardnieje. Jest odporna na działanie wody, kwasów, alkoholu itp. Laką pokrywa się również wyroby z drewna, skóry lub metalu. Najstarsze wyroby z laki pochodzą z IV tysiąclecia p.n.e. Czarną i czerwoną laką pokrywano tace, grzebienie, biżuterię (spinki do włosów, wisiorki), gliniane naczynia, a nawet zbroje i trumny.


Przez wieki sztuka zdobienia laką prawie zanikła, odrodziła się ponownie w okresie Heian. Laka służyła wtedy do wyrobu bądź zdobienia naczyń, mebli, pędzli do kaligrafii, powozów, ołtarzy. Czasem łączono ją z macicą perłową i sproszkowanymi metalami szlachetnymi (maki-e). Stosownie do dokładności wyrobu, pokrywano go 3 do 18 warstwami laki. Za panowania Tangów pojawia się laka czerwona, rzeźbiona. Proces zdobienia tym rodzajem laki polegał na wielokrotnym pokrywaniu powierzchni żywicą i podrzeźbianiu ornamentu w każdej warstwie, co nadawało temu zdobieniu przestrzenności.



Przypisy |




  1. Toxicodendron vernicifluum. USDA Natural Resources Conservation Service. [dostęp 2013-02-10].









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea