Baník Ostrawa






















































Baník Ostrawa

Pełna nazwa
Fotbalový Club Baník Ostrava
Przydomek
Baníček
Barwy

         
Data założenia

8 września 1922
jako SK Slezská Ostrava
Debiut w najwyższej lidze

1937
Liga

1. česká fotbalová liga
Adres
ul. Bukovanského 4/1028
710-00 Slezská Ostrava
Stadion

Stadion miejski w Ostrawie-Vítkovicach
(pojemność: 15 275)
Prezes

Czechy Václav Brabec
Trener

Czechy Bohumil Páník



















Stroje
domowe
















Stroje
wyjazdowe





Strona internetowa

Baník Ostrawa (czes. Fotbalový Club Baník Ostrava) – czeski klub piłkarski z Ostrawy. Występuje w czeskiej ekstraklasie.




Spis treści






  • 1 Historia


    • 1.1 Historyczne nazwy


    • 1.2 Początki (1922-1937)


    • 1.3 1937-1967


    • 1.4 "Złota era": 1967-1983


    • 1.5 Od 1983 do XXI wieku




  • 2 Tożsamość klubu


  • 3 Sukcesy


  • 4 Zawodnicy


  • 5 Skład na sezon 2017/2018


  • 6 Szkoleniowcy


  • 7 Europejskie puchary


  • 8 Przypisy


  • 9 Linki zewnętrzne





Historia |



Historyczne nazwy |




  • 1922 — SK Slezská Ostrava (Sportovní klub Slezská Ostrava)


  • 1945 — SK Ostrava (Sportovní klub Ostrava)


  • 1948 — Sokol Trojice Ostrava


  • 1951 — Sokol OKD Ostrava (Sokol Ostravsko-karvinské doly Ostrava)


  • 1952 — DSO Baník Ostrava (Dobrovolná sportovní organizace Baník Ostrava)


  • 1961 — TJ Baník Ostrava (Tělovýchovná jednota Baník Ostrava)


  • 1970 — TJ Baník Ostrava OKD (Tělovýchovná jednota Baník Ostrava Ostravsko-karvinské doly)


  • 1990 — FC Baník Ostrava (Football Club Baník Ostrava, a.s.)


  • 1994 — FC Baník Ostrava Tango (Football Club Baník Ostrava Tango, a.s.)


  • 1995 — FC Baník Ostrava (Football Club Baník Ostrava, a.s.)



Początki (1922-1937) |


Klub został założony 8 września 1922 w dzielnicy Śląska Ostrawa jako SK Slezská Ostrava, kiedy w miejscowej restauracji U Dubu w Śląskiej Ostrawie podpisano akt założycielski. Jego sygnatariuszami byli w większości ubodzy pracownicy kopalni węgla kamiennego (czes. baník = górnik), zamieszkujący lokalne osiedle górnicze Kamenec. Wśród grona założycielskiego klubu byli Karel Aniol, Arnošt Haberkiewicz, Petr Křižák, František Mruzek i Jaroslav Horák[1]. Rejestracja klubu nastąpiła 14 października, a Aniol został pierwszym zarządcą klubu. Historyczne stroje klubu były w czerwono-białe pasy, lecz od kwietnia 1923 piłkarze występowali w białych koszulkach i niebieskich spodenkach, które obowiązują do dziś. Debiutancki mecz miał miejsce 4 marca 1923, kiedy SK Slezská Ostrava zmierzył się z rezerwami innego lokalnego zespołu – Slovana Ostrawa.


Klub na początku swojego istnienia borykał się z problemami finansowymi i wynajmował boiska od zamożniejszych stowarzyszeń sportowych. Jesienią 1925 na Kamencu powstało pierwsze boisko sportowe należące do klubu – nie spełniało ono jednak regulaminowych wymagań. W 1934 działacze doprowadzili do wynajęcia działki na Stará střelnice od miejscowego przemysłowca, hrabiego Wilczka – w ciągu lata tego samego roku powstało tam boisko sportowe. W budowie brali udział miejscowi robotnicy i górnicy, w wolnym czasie dobrowolnie pomagając przy powstawaniu stadionu[1].


Do oficjalnych rozgrywek piłkarskich klub sportowy przystąpił wiosną w 1923, dołączając do najnizszej podówczas ligi (III. třída župy), awansując w tym samym sezonie na wyższy szczebel. Miało jednak minąć jeszcze prawie kilkanaście lat, zanim SK Slezská Ostrava zaistniał na mapie czechosłowackiego futbolu – w 1934 piłkarze wywalczyli awans do dywizji morawsko-śląskiej, co zaowocowało wzrostem popularności klubu w regionie. Rozegrane rok później derby przeciwko Slovanowi Ostrawa oglądało blisko 5,5 tysiąca widzów[1].


Gdy w 1934 roku czechosłowacki związek piłkarski wprowadził zawodowstwo, reprezentantom klubu zaczęły być wypłacane pensje. W dywizji morawsko-śląskiej drużyna plasowała się w środku tabeli, mierząc się z lokalnymi zespołami, takimi jak Polonia Karwina albo SK Baťa Zlín. W sezonie 1936/37 piłkarze wygrali swoją dywizję i zakwalifikowali się do baraży o ekstraklasę, które przeszli z powodzeniem, ogrywając między innymi niemiecki DFC Praga.



1937-1967 |





Stadion Bazaly, powstały w 1959 był boiskiem Baníka do r.2015


Przed wybuchem II wojny światowej czechosłowacka ekstraklasa była zdominowana przez kluby z Pragi, odstające od innych zespołów umiejętnościami i popularnością. Dowodzi to skali sukcesu, jakim dla SK Slezská Ostrava był awans na najwyższy szczebel rozgrywek w ciągu 15 lat od założenia klubu przez miejscowych górników i robotników. Debiut w ekstraklasie nastąpił 22 sierpnia 1937 przeciwko 1. ČsŠK Bratislava. Drugim meczem było wyjazdowe spotkanie przeciwko praskiej Sparcie – rywale ze stolicy, w których składzie występowało wielu ówczesnych reprezentantów kraju, niespodziewanie przegrali z gośćmi z Ostrawy 2–3[1]. Drużyna grała w najwyższej klasie rozgrywkowej jeszcze przez trzy sezony – w 1940 spadła z powrotem do regionalnej dywizji.


W 1943 klub powrócił na najwyższy poziom struktury ligowej, co spowodowało jeszcze większy wzrost popularności wśród lokalnej społeczności – w okresie wojennym klubowy hymn zaśpiewał przyszły śpiewak operowy Rudolf Asmus. Rekord frekwencji na stadionie SK Slezská Ostrava przypadł na sezon 1943/44 – mecz ze Slavią Praga zgromadził 33 tysiące kibiców[1]. Drugi w historii spadek z ekstraklasy nastąpił w roku 1949, lecz po wygraniu drugiej ligi w następnym sezonie piłkarze z Ostrawy powrócili do pierwszej ligi. W 1945 klub zmienił nazwę na SK Ostrava, z kolei po przejęciu władzy przez komunistów w 1948 i reorganizacji rozgrywek ligowych na wzór radziecki, tymczasowe nazwy Sokol Trojice Ostrava i Sokol OKD Ostrava na stałe zastąpiła DSO Baník Ostrava. W sezonie 1954 zespół Banika odnotował największe jak dotąd osiągnięcie, zdobywając wicemistrzostwo ligi będąc gorszym od Sparty Praga o 2 punkty.



 Zobacz też: Stadion Bazaly.

W 1959 odbył się ostatni mecz na stadionie Stará střelnice – stare boisko nie spełniało wymagań do gry na tym poziomie rozgrywek ze względu na fatalny stan murawy, która w sporej części składała się z żużla. Nad rzeką Ostrawicą powstał stadion Bazaly, otwarty 19 kwietnia 1959. W 1966 na skutek problemów kadrowych i wymiany pokoleniowej, drużyna Banika zajęła 13. miejsce w tabeli, spadając do drugiej ligi. Po powrocie do ekstraklasy rok później drużyna do dzisiaj nie spadła z czeskiej ekstraklasy[2].



"Złota era": 1967-1983 |


Lata 70. przyniosły ważne sukcesy, do dziś pozostające największymi osiągnięciami w historii klubu. W roku 1973 Baník zdobył puchar Czechosłowacji, pokonując w dwumeczu VSS Koszyce. Uzyskany dzięki temu awans do Pucharu Zdobywców Pucharów pozwolił piłkarzom zadebiutować w europejskich pucharach – w pierwszej rundzie wyeliminowali irlandzki Cork Hibernians F.C., aby w drugiej turze rozgrywek po dogrywce przegrać dwumecz z 1. FC Magdeburg, późniejszym zdobywcą trofeum. W pucharze UEFA 1974/75 Baník dotarł do 1/4 finału, pokonując po drodze kolejno Real Sociedad, FC Nantes i SSC Napoli; pogromcą czechosłowackiej drużyny po raz kolejny okazał się triumfator rozgrywek – Borussia Mönchengladbach, ówczesny mistrz Republiki Federalnej Niemiec. Równoległy sezon ligowy drużyna zakończyła na 13. miejscu, natomiast w przerwie zimowej kolejnego sezonu nowym trenerem Baníka został Jiří Rubáš. Pod wodzą nowego szkoleniowca zespół w drugiej połowie rozgrywek wywalczył pierwsze mistrzostwo Czechosłowacji – na kolejkę przed zakończeniem tracił jeden punkt do Slavii Praga. Baník wygrał 1–0 ze Škodą Pilzno, podczas gdy Slavia przegrała takim samym stosunkiem bramek w Bratysławie z tamtejszym Slovanem, co dało tytuł piłkarzom z Ostrawy.


Passa sukcesów była kontynuowana za kadencji kolejnego trenera – Evžena Hadamczika, który objął klub w Nowy Rok 1978. Szkoleniowiec bez poprzedniego doświadczenia w lidze doprowadził Baník do zwycięstwa w pucharze Czechosłowacji w 1978 i drugiego miejsca w lidze rok później. W tym okresie pobito również klubowy rekord ligowych meczów bez porażki z rzędu u siebie – 20 sierpnia 1978 zespół odnotował porażkę na własnym boisku z Duklą Praga i od tej pory pozostał niepokonany przez kolejno 74 spotkania[1]. Baník odnotował półfinał Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie eliminując m.in. Sporting CP odpadł z Fortuną Düsseldorf.


Wśród najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy tego okresu wymienia się dwóch reprezentantów Czechosłowacji – napastnika Wernera Liczkę i obrońcę Rostislava Vojáczka. Kadra zdobyła wówczas złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, a w jej składzie znajdowali się Petr Němec, Libor Radimec, Zdeněk Rygel i Zdeněk Šreiner. W 1980 Baník wyprzedził pięcioma punktami Zbrojovkę Brno i zdobył swój drugi w historii tytuł mistrzowski, obroniony rok później. W tym czasie w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych mistrzowie Czechosłowacji osiągnęli półfinał, przegrywając dwumecz z Bayernem Monachium 2–6. W 1983 trener Hadamczik zrezygnował z dalszego prowadzenia drużyny, co uznaje się za koniec "złotej ery" klubu piłkarskiego z Ostrawy.



Od 1983 do XXI wieku |


Wymiana pokoleniowa spowodowała wypadnięcie klubu z czechosłowackiej czołówki, jednak w 1989 i 1990 Baník zdobył dwukrotnie wicemistrzostwo Czechosłowacji, a rok później pokonał Spartaka Trnawa 6–1 w finale pucharu Czechosłowacji[3]. Po rozpadzie państwa w 1991 klub znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, lecz w premierowej edycji czeskiej ekstraklasy wywalczył najniższe miejsce na podium i brązowy medal. siedem lat później Baník zajął ostatnie miejsce nad strefą spadkową, z kolei w 2004 triumfował w rozgrywkach Gambrinus ligi, przewodząc ligowej tabeli przez większość sezonu oraz docierając do finału pucharu Czech, przegrywając ze Spartą Praga 1–2; 19 trafień dało tytuł ligowego króla strzelców Markowi Heinzowi. Po sezonie odszedł szkoleniowiec František Komňacký, jak i czołowi zawodnicy zespołu – Heinz, René Bolf, Jan Laštůvka i Miroslav Matušovič. Zespół zdobył puchar Czech w 2005, lecz od tej pory najczęściej plasuje się w dolnej części tabeli. Obecnie klub ma poważne kłopoty finansowe – w grudniu 2011 doszło do sprzedaży terenów wokół stadionu Bazaly, a w lutym 2012 nowym właścicielem klubu został deweloper SMK Reality Invest[4]; kibice zorganizowali również zbiórkę pieniędzy na uratowanie klubu – w efekcie zebrano ponad milion Kč[5].



Tożsamość klubu |




Kibice Baníka podczas domowego meczu z 1. FC Brno


Kibice Banika są postrzegani jako jedni z najbardziej lojalnych grup fanów w Czechach, a stadion Bazaly rokrocznie odnotowuje wysoką frekwencję[6]. Piosenką, a zarazem mottem sympatyków klubu z Ostrawy jest "Baníčku, my jsme s tebou!" (Baníku, jesteśmy z tobą), wybrana także na tytuł klubowej monografii. Grupy ultrasów noszą nazwę Chachaři, co w lokalnej odmianie gwary laskiej oznacza łobuzów, rozrabiaków[7]. Kibice Banika w 1996 nawiązali przyjaźń z sympatykami GKS Katowice, a w 2006 rozegrano towarzyski mecz w Katowicach między oboma drużynami[8]; sympatyzują również ze słowackim Spartakiem Trnawa.


Dużą rolę w historii klubu odgrywają wychowankowie – oprócz długoletnich występów w barwach Baníka, wielu z nich występowało w reprezentacji Czech, jak i w zachodnich ligach europejskich. Wśród nich znajdują się: Tomáš Galásek – półfinalista mistrzostw Europy w 2004 i zawodnik m.in. Ajaxu Amsterdam, król strzelców tego samego turnieju i piłkarz Liverpool FC oraz Galatasaray SK – Milan Baroš i napastnik Václav Svěrkoš, sprzedany w grudniu 2008 do francuskiego FC Sochaux-Montbéliard. Wychowankowie Baníka występujący w Sparcie Praga to m.in. Tomáš Řepka, Libor Sionko, Zdeněk Pospěch i Miroslav Matušovič.



Sukcesy |




  • Mistrzostwo Czechosłowacji (3 razy): 1976, 1980, 1981


  • Wicemistrzostwo Czechosłowacji (6 razy): 1955, 1979, 1982, 1983, 1989, 1990


  • Puchar Czechosłowacji (3 razy): 1973, 1978, 1991


  • Mistrzostwo Czech (1 raz): 2004


  • Puchar Czech (1 raz): 2005


  • Puchar Czech – drugie miejsce (2 razy): 2004, 2006


  • Puchar Mitropa (1 raz): 1989

  • 1/2 finału Pucharu Zdobywców Pucharów (1 raz): 1979

  • 1/4 finału Pucharu Europy (1 raz): 1981

  • 1/4 finału Pucharu UEFA (1 raz): 1975



Zawodnicy |



 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Baníka Ostrawa.


Skład na sezon 2017/2018 |










































































Nr

Poz.
Piłkarz
1

1 bramkarzBR

Czechy Martin Šustr
2

2 obrońcaOB

Czechy Matěj Helešic
3

2 obrońcaOB

Czechy Martin Šindelář
4

2 obrońcaOB

Czechy Martin Sus
5

2 obrońcaOB

Czechy Jiří Fleišman
6

2 obrońcaOB

Czechy Denis Granečný
7

3 pomocnikPO

Czechy Martin Fillo
8

4 napastnikNA

Senegal Dame Diop
9

2 obrońcaOB

Czechy Lukáš Pazdera
10

3 pomocnikPO

Czechy Robert Hrubý
11

3 pomocnikPO

Brazylia Dyjan de Azevedo
12

2 obrońcaOB

Francja Christophe Psyché

































































Nr

Poz.
Piłkarz
13

2 obrońcaOB

Ukraina Ołeksandr Azacki
16

1 bramkarzBR

Czechy Jan Laštůvka
17

3 pomocnikPO

Czechy Milan Jirásek
18

2 obrońcaOB

Czechy Petr Breda
20

2 obrońcaOB

Czechy Jakub Pokorný
21

3 pomocnikPO

Czechy Bronislav Stáňa
24

2 obrońcaOB

Czechy Václav Procházka
25

3 pomocnikPO

Czechy Tomáš Mičola
26

4 napastnikNA

Czechy Tomáš Poznar
27

4 napastnikNA

Czechy Milan Baroš
33

3 pomocnikPO

Słowacja Marek Hlinka



Szkoleniowcy |















 


















































































Trener
Kraj
Lata

Milan Máčala

Czechy
1986–1990
Jaroslav Gürtler

Czechy
1990–1992

Ivan Kopecký

Czechy
1992
Jaroslav Janoš

Czechy
1992

Werner Liczka

Czechy
1992–1995
Jaroslav Janoš

Czechy
1995

Ján Zachar

Słowacja
1995
Jaroslav Janoš

Czechy
1995

Ján Zachar

Słowacja
1995–1996

Petr Uličný

Czechy
1996–1997

Werner Liczka

Czechy
1997–2000

Milan Bokša

Czechy
2000
Jaroslav Gürtler

Czechy
2000–2001

Werner Liczka

Czechy
2001

Jozef Jarabinský

Słowacja
2001–2002

 


















































































Trener
Kraj
Lata

Erich Cviertna

Czechy
2002–2003

Pavel Vrba

Czechy
2003

František Komňacký

Czechy
2003–2004

Jozef Jarabinský

Słowacja
2004–2005

Pavel Hapal

Czechy
2005–2006

Karel Večeřa

Czechy
2006–2009

Miroslav Koubek

Czechy
2009–2010

Werner Liczka

Czechy
2010

Karol Marko

Słowacja
2010–2011

Pavel Malura

Czechy
2011–2012

Radoslav Látal

Czechy
2012

Radomír Korytář

Czechy
2012-2016

Vlastimil Petržela

Czechy
2016-2017

Radim Kučera

Czechy
2017-2018

Bohumil Páník

Czechy
2018-







Europejskie puchary |







Information icon.svgLegenda do wszystkich tabel:



  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off

  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe














































































































































































































































































































Sezon
Rozgrywki
Runda
Przeciwnik
Dom
Wyjazd
Ogólnie

1969/70

Puchar Miast Targowych
1R

Portugalia Vitória SC
1–1
0–1

1–2

1973/74

Puchar Zdobywców Pucharów
1R

Irlandia Cork Hibernians
1–0
2–1

3–1
1/8

Niemiecka Republika Demokratyczna 1. FC Magdeburg
2–0
0–3

2–3, Dogr.


1974/75

Puchar UEFA
1R

Hiszpania Real Sociedad
4–0
1–0

5–0
2R

Francja FC Nantes
2–0
0–1

2–1, Dogr.

1/8

Włochy SSC Napoli
1–1
2–0

3–1
1/4

Niemcy Borussia Mönchengladbach
0–1
1–3

1–4

1976/77

Puchar Europy
1R

Norwegia Viking FK
2–0
1–2

3–2
1/8

Niemcy Bayern Monachium
2–1
0–5

2–6

1978/79

Puchar Zdobywców Pucharów
1R

Portugalia Sporting CP
1–0
1–0

2–0
1/8

Irlandia Shamrock Rovers
3–0
3–1

6–1
1/4

Niemiecka Republika Demokratyczna 1. FC Magdeburg
4–2
1–2

5–4
1/2

Niemcy Fortuna Düsseldorf
2–1
1–3

3–4

1979/80

Puchar UEFA
1R

Turcja Orduspor
6–0
0–2

6–2
2R

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dynamo Kijów
1–0
0–2

1–2

1980/81

Puchar Europy
1R

Islandia ÍB Vestmannaeyja
1–0
1–1

2–1
1/8

Niemiecka Republika Demokratyczna BFC Dynamo
0–0
1–1

1–1, w.

1/4

Niemcy Bayern Monachium
2–4
0–2

2–6

1981/82

Puchar Europy
1R

Węgry Ferencváros
3–0
2–3

5–3
1/8

Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii FK Crvena zvezda
3–1
0–3

3–4

1982/83

Puchar UEFA
1R

Irlandia Północna Glentoran
1–0
3–1

4–1
2R

Hiszpania Valencia CF
0–0
0–1

0–1

1983/84

Puchar UEFA
1R

Dania Boldklubben 1903
5–0
1–1

6–1
2R

Belgia RSC Anderlecht
2–2
0–2

2–4

1985/86

Puchar UEFA
1R

Austria LASK Linz
0–1
0–2

0–3

1989/90

Puchar UEFA
1R

Niemiecka Republika Demokratyczna Hansa Rostock
4–0
3–2

7–2
2R

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dynamo Kijów
1–1
0–3

1–4

1990/91

Puchar UEFA
1R

Anglia Aston Villa
1–2
1–3

2–5

1991/92

Puchar Zdobywców Pucharów
1R

Dania Odense BK
2–1
2–0

4–1
1/8

Turcja Galatasaray SK
1–2
1–0

2–2, w.

2004/05

Liga Mistrzów
3Q

Niemcy Bayer 04 Leverkusen
2–1
0–5

2–6

Puchar UEFA
1R

Anglia Middlesbrough
1–1
0–3

1–4

2005/06

Puchar UEFA
1R

Holandia sc Heerenveen
2–0
0–5

2–5

2008/09

Puchar UEFA
1R

Rosja Spartak Moskwa
0–1
1–1

1–2

2010/11

Liga Europy
2Q

Gruzja WIT Georgia Tbilisi
0–0
6–0

6–0
3Q

Białoruś Dniapro Mohylew
1–2
0–1

1–3


Przypisy |




  1. abcdef Igor Bruzl, Petr Šiřina: Baníčku, my jsme s tebou!. Praga: Ottovo nakladatelství, 2004. ISBN 80-7181-124-6.


  2. Fotbalový Club Baník Ostrava: League Position Analysis (ang.). 2010. [dostęp 2012-06-24].


  3. ČESKOSLOVENSKÝ FOTBALOVÝ POHÁR 1960/61 – 1992/3 (cz.). [dostęp 2012-06-24].


  4. sport.cz: Baník změnil majitele. Peterův podíl získala SMK Reality Invest (cz.). 2012-02-13. [dostęp 2012-06-24].


  5. Zachraňme Baníček !!! Zachraňme Baníček!!!


  6. iDNES.cz: Gambrinus liga 2011/2012 – Divácké statistiky (cz.). [dostęp 2012-06-24].


  7. Zdeněk Šebesta: Guachare (cz.). 2006-12-26. [dostęp 2012-06-24].


  8. chachari.cz: GKS Katowice – FC Baník Ostrava 2:1 – Ja kocham GKS (cz.). 2006-12-26, 2006. [dostęp 2012-06-24].



Linki zewnętrzne |



  • Oficjalna strona klubu – Fotbalový Club Baník Ostrava

  • Oficjalna strona kibiców – Chachaři





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea