Gebethner i Wolff























Gebethner i Wolff


Ilustracja

Państwo

 Polska
Adres
ul. H. Sienkiewicza 9
Data założenia
1857
brak współrzędnych




Siedziba firmy Gebethner i Wolff
przy ul. Nowosiennej 9 w Warszawie (1907)


Gebethner i Wolff – przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa przy Krakowskim Przedmieściu 15 w Warszawie (pałac Potockich), a później również w Krakowie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez władze komunistyczne (antykwariat działał do 1961).




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Zobacz też


  • 3 Bibliografia


  • 4 Linki zewnętrzne





Historia |




Sklep muzyczny Gebethnera i Wolffa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej, lata 90. XIX wieku


Działalność przedsiębiorstwa prowadzona była w trzech kierunkach: księgarstwo sortymentowe i hurt księgarski, wydawnictwo książek i nut. Od 1906 siedziba spółki mieściła się w narożnej kamienicy zaprojektowanej przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego znajdującej się pod adresem ul. H. Sienkiewicza 9 (w tamtym czasie Nowosiennej) i Zgoda 12


Wydawnictwo rozwijało się bardzo dynamicznie, w 1937 miało wydanych ok. 7010 pozycji książek w nakładzie 45 mln. egzemplarzy i ok. 7147 pozycji nut.


Przedsiębiorstwo wydawało przede wszystkim klasykę literatury polskiej (np. utwory Władysława Reymonta, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej czy Henryka Sienkiewicza). Wydawało też czasopisma, tj. „Kurier Warszawski”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Codzienny”. Nakładem wydawnictwa ukazały się nadto dzieła (Dumki i Szumka (Nuż do harfy)) pianisty Feliksa Jarońskiego.


Od 1884 (do 1922) przedsiębiorstwo otwierało swoje oddziały w innych miastach Polski (Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Zakopane). W 1925 otworzyło filię w Paryżu, Librairie polonaise, która istnieje do dziś. Przesyłano również książki do Stanów Zjednoczonych i Rosji.


W 1929 Gebethner wykupił udziały Wolffa. W tym okresie i aż do wybuchu wojny głównym redaktorem w wydawnictwie był Aleksander Wat.


W okresie II wojny światowej przedsiębiorstwo rozprowadzało nielegalne książki oraz prowadziło tajne kursy dla pracowników księgarń.


W 1961 zakończył działalność antykwariat „Gebethner i Wolff”.


Natomiast w 1990 Z. Gebethner założył wydawnictwo pod nazwą Gebethner i Ska, publikujące głównie słowniki i podręczniki do nauki języków obcych – na licencji zachodnich wydawców. 5 stycznia 1999 w wyniku połączenia z przedsiębiorstwem Gebethner i Ska powstało Wydawnictwo Felberg.



Zobacz też |



  • Gustaw Wolff – syn Augusta Roberta Wolffa i następny współwłaściciel firmy „Gebethner i Wolff”


Bibliografia |


  • B. Bieńkowska, Książka na przestrzeni dziejów, Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, Warszawa 2005.


Linki zewnętrzne |


  • Pianino firmy Gebethner & Wolff (Warszawa 1900, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku), Fortepian w zbiorach polskich









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Shark

Wiciokrzew