Dobra kultury
Dobra kultury – termin ten jest rozmaicie interpretowany, w zależności od tego, jak dany badacz rozumie pojęcie kultury. Jeśli uważa on za kulturę całokształt materialnego i niematerialnego dorobku ludzkości, wówczas do dóbr kultury zaliczy zarówno rzeczy i usługi, jak i dobra niematerialne, czy zachowania i zjawiska etyczne.
Jeśli zaś używa słowa "kultura" w węższym znaczeniu, sens terminu "dobra kultury" wynika z kontekstu, w jakim został on użyty. Na przykład, gdy mówi on o dobrach ludzi wierzących, czy niewierzących, to do dóbr kultury zalicza zjawiska z zakresu postaw, idei, doktryn, czy świadomości ludzkiej. Ale jeśli zajmuje się dobrami kultury w muzeach, ma na myśli materialne przedmioty - dzieła sztuki.
Niektórzy uczeni dokonują podziału dóbr kultury na:
instrumentalne (pośrednie), które stanowią środki do osiągania innych dóbr,
autoteliczne (bezpośrednie), które są celem samym w sobie.
Dane dobro może spełniać obie te funkcje, np. wykształcenie można uznać zarówno za cel sam w sobie, jak i środek do osiągnięcia kariery, czy prestiżu.
Dobrem kultury jest każdy przedmiot ruchomy lub nieruchomy, dawny lub współczesny, mający znaczenie dla dziedzictwa i rozwoju kulturowego ze względu na wartość historyczna lub artystyczną. Dobra kultury dzielą się na ruchome (obrazy, rzeźby itp.) i nieruchome (cmentarze, pola bitewne itp.).
Ustawa o języku polskim do dóbr kultury zalicza język polski.
Zobacz też |
- wartości kultury
- funkcje sztuki
- zabytek
- grabież polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Linki zewnętrzne |
- Ochrona dóbr kultury w czasie konfliktów zbrojnych i w sytuacjach kryzysowych
- Ochrona dóbr kultury w czasie konfliktów zbrojnych
- Traktat międzyamerykański z 1935 o ochronie instytucji artystycznych i naukowych oraz zabytków historycznych
- Konwencja haska z 1954 o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego
- Europejska Konwencja Kulturalna sporządzona w Paryżu 19 grudnia 1954 r.
- Porozumienie o współpracy i pomocy wzajemnej w sprawie zatrzymywania i zwrotu dóbr kultury nielegalnie przewożonych przez granice państw sporządzone w Płowdiw 22 kwietnia 1986 r.
- Protokół drugi do konwencji haskiej z 1954 r. o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego, Haga, 26 marca 1999 r.