I wojna domowa w Sudanie


























Pierwsza wojna domowa w Sudanie


Ilustracja
Czas
Sierpień 1955 – Marzec 1972
Miejsce

Sudan Południowy
Wynik

Porozumienie Addis Ababa z utworzeniem odrębnej administracji południowej części Sudanu
Strony konfliktu





Sudan Sudan

Flag of the Azania Liberation Front.gif Front Wyzwolenia Azanii,

Sn anyaanya1.PNG Anyanya



Dowódcy





Dżafar Muhammad an-Numajri,

Ismail al-Azhari



Joseph Lagu

brak współrzędnych




Konflikty w Sudanie i Sudanie Południowym

I wojna domowa – II wojna domowa – Darfur – Front Wschodni – Czad – Sudan – Sudan Południowy (Wojna domowa) – Protesty antyrządowe – Konflikt graniczny –
(Stan wojny)



Pierwsza wojna domowa w Sudanie (znana także jaka rewolta Anyanya od nazwy grupy rebeliantów) – konflikt mający miejsce w latach 1955 do 1972 z powodu żądań południa uzyskania regionalnej autonomii oraz reprezentacji politycznej w rządzie sudańskim. Na przestrzeni 17 lat konfliktu można wyróżnić trzy okresy: początkowe partyzanckie starcia, Anyanya oraz Ruch Wyzwolenia Południowego Sudanu.


Porozumienie z Addis Ababy zakończyło pierwszą wojnę domową w Sudanie nie zdołał rozwiązać problemów i napięć pomiędzy stronami co doprowadziło po 11 latach przerwy do kolejnego, jeszcze bardziej krwawego, konfliktu między północą a południem znanym jako Druga wojna domowa w Sudanie trwająca od 1983 do 2005 roku.



Źródła konfliktu |


Do 1946 Wielka Brytania wraz z Egiptem (w ramach kondominium) zarządzały północnym i południowym Sudanem jako oddzielnymi regionami. W tym samym roku Wielka Brytania zdecydowała o połączeniu obu tych regionów w jedną jednostkę administracyjną.
Działanie to nie było konsultowane z obywatelami południa, którzy obawiali się zdominowania przez większą i silniejszą politycznie północ. Ponadto mieszkańcy Sudanu Południowego to większości chrześcijanie oraz animiści, podczas gdy północ jest regionem zdominowanym przez islam.


W lutym 1953 Wielka Brytania i Egipt zdecydowały o przyznaniu niepodległości dla Sudanu jako jednego państwa. Napięcia wewnętrzne wzrosły, a szczególnym momentem była data 1 stycznia 1956, kiedy to Sudan miał oficjalnie stać się niepodległym państwem. Okazało się wtedy, że liderzy polityczni z północy chcą zrezygnować z zobowiązania do stworzenia rząd federalnego, który dałby południowym rejonom znaczną autonomię. Wydarzenia te stały się zarzewiem do konfliktu na wielką skalę.



Konsekwencje konfliktu |


W całym okresie konfliktu zginęło około 500 tys. ludzi z czego aż około 80% to cywile nie biorący udziału w konflikcie. Setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ucieczki ze swych domów. Porozumienie z Addis Abeby okazało się tylko chwilowym rozwiązaniem. Wielokrotne pogwałcenia porozumienia o zawieszeniu broni przez północ, a także odkrycie bogatych złóż ropy naftowej doprowadziły do niepokojów i wybuchu kolejnej wojny domowej.



Bibliografia |



  • Assefa, Hizkias. 1987. Mediation of Civil Wars, Approaches and Strategies – The Sudan Conflict. Boulder, Colorado: Westview Press.

  • Eprile, Cecil. War and peace in the Sudan 1955 – 1972. David and Charles, London. 1974. ​ISBN 0-7153-6221-6​. Johnson, Douglas H. 1979. "Book Review: The Secret War in the Sudan: 1955–1972 by Edgar O'Ballance." African Affairs 78 (310):132–7.

  • O'Ballance, Edgar. 1977. The Secret War in the Sudan: 1955–1972. Hamden, Connecticut: Archon Books. Faber and Faber edition ISBN is ​ISBN 0-571-10568-0​.

  • Poggo, Scopas Sekwat. 1999. War and Conflict in Southern Sudan, 1955–1972. PhD Dissertation, University of California, Santa Barbara.




這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea