Język chinalugijski






















































Каьатш миI

Obszar

Azerbejdżan
Liczba mówiących
maks. ok. 2-3 tys.

Klasyfikacja genetyczna

Języki kaukaskie
 Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
   Grupa samurska
    Język chinalugijski

Pismo/alfabet
brak piśmiennictwa
Status oficjalny

UNESCO
4 poważnie zagrożony↗
Kody języka
Kod ISO 639-1↗, ISO 639-1
Kod ISO 639-3↗
kjj

IETF
kjj
Glottolog

khin1240

Ethnologue

kjj
WALS

khi
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata










Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język chinalugijski (nazwa własna Каьатш миI) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Chinalugów w północnym Azerbejdżanie.
Stanowisko języka chinalugijskiego w obrębie języków kaukaskich jest sporne. Według niektórych opracowań język ten należy do zespołu samurskiego, podgrupy dagestańskiej w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich. Niektórzy jednak językoznawcy uważają, iż język ten jest na tyle różny od pozostałych języków zespołu samurskiego, iż można go z niej wydzielić. Przy tej klasyfikacji język ten opisywany jest jako izolowany w grupie języków dagestańskich.


Według rozmaitych źródeł język ten używany jest przez 1-3 tys. osób w kilku osiedlach w północnym Azerbejdżanie. Nazwa języka wywodzi się od nazwy wsi Chinalug, w którym zamieszkuje największa grupa użytkowników języka.


Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest natomiast język azerski. Ze względu na niewielką liczbę użytkowników języka a także z powodu obniżania się prestiżu języka wśród jego użytkowników, uważa się iż chinalugijski jest językiem zagrożonym wymarciem w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.



Linki zewnętrzne |






  • https://www.ethnologue.com/language/kjj




這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Rikitea

University of Vienna