Kraina orientalna






Zasięg krainy orientalnej


Kraina orientalna (kraina indomalajska) – kraina zoogeograficzna, obejmująca południową część kontynentu azjatyckiego (tę, która nie jest zaliczana do krainy palearktycznej i etiopskiej) oraz Archipelag Malajski aż do Filipin i Małych Wysp Sundajskich. W systemie państw zwierzęcych zalicza się do państwa Arktogea.


Leży w strefie klimatu równikowego i zwrotnikowego, a główną jej formacją roślinną jest wilgotny las równikowy oraz częściowo sawanna.


Fauna tego obszaru jest bardzo bogata i wykazuje duże podobieństwo do występującej w krainie palearktycznej i etiopskiej. Wynika to z faktu, że w toku ewolucji właśnie w Azji Południowej formowało się wiele grup zwierząt, które następnie zasiedlały sąsiednie krainy. Dlatego też mało jest tu endemitów.


Najbardziej charakterystyczne gatunki zwierząt:




  • ptaki – ok. 1900 gatunków, wśród nich bażanty (np. paw indyjski) i przedstawiciele rzędu wróblowych – kurtaczki, tymaliowate i kwiatówki oraz endemiczne turkuśniki i filipińczyki


  • ssaki – słoń indyjski, nosorożcowate, tygrysy, biruang malajski, pandy, bawoły, tapir czaprakowy i małpy, a także endemiczne lotokoty, tupaje, wyraki i gibbony.


  • gady – pytony, aligator chiński, kobra indyjska


  • płazy – żaby latające i inne bezogonowe.





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Shark

Wiciokrzew