Krasne (województwo mazowieckie)







Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie przasnyskim. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

















































Krasne


Późnorenesansowy kościół z XVI w. w Krasnem
Późnorenesansowy kościół z XVI w. w Krasnem

Państwo

 Polska

Województwo

mazowieckie

Powiat

przasnyski

Gmina

Krasne

Liczba ludności (2011)
940[1]

Strefa numeracyjna
(+48) 23

Kod pocztowy
06-408

Tablice rejestracyjne
WPZ

SIMC
0117268


Położenie na mapie gminy Krasne


Mapa lokalizacyjna gminy Krasne

Krasne

Krasne






Położenie na mapie powiatu przasnyskiego


Mapa lokalizacyjna powiatu przasnyskiego

Krasne

Krasne






Położenie na mapie województwa mazowieckiego


Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego

Krasne

Krasne






Położenie na mapie Polski


Mapa lokalizacyjna Polski

Krasne

Krasne





Ziemia52°55′20″N 20°58′02″E/52,922222 20,967222

Strona internetowa miejscowości

Krasne – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Krasne (siedziba władz gminy).


Za II RP siedziba wiejskiej gminy Zalesie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.


Tutaj urodził się Franciszek Krasiński, biskup krakowski, podkanclerzy koronny, sekretarz królewski.


Krasne posiada też najdłuższą aleję grabową w Polsce, cmentarz rzymskokatolicki, niemiecki (najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1848).


W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne Krasne do 1987 roku. Następnie jako Stadnina Koni Krasne[2], w 1994 jako Stadnina Koni Skarbu Państwa Krasne[3], a później do chwili obecnej jako Stadnina Koni Krasne Sp. z o.o..




Spis treści






  • 1 Powiązani z Krasnem


    • 1.1 Ciekawostki




  • 2 Przypisy


  • 3 Linki zewnętrzne





Powiązani z Krasnem |




  • Sebastian Eckstein[4]


  • Marceli Nowotko – działacz komunistyczny


  • Tadeusz Załęski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Kultury Krasne (przy Gminnym Ośrodku Kultury w Krasnem)



Ciekawostki |


Oto słowa, jakimi opisał Krasne Bolesław Prus. Zawędrował tu podczas jednej z jego podróży po kraju:






Quote-alpha.png
„I tu znajdujemy ładny kościół, w którego podziemiach mieszczących groby rodziny Krasińskich, dokonywa się obecnie restauracja na wielką skalę. Niektóre trumny spoczywają lub spoczywać będą w katakumbach, inne w marmurowych sarkofagach. Między całemi zwłokami dostojnych nieboszczyków, znajdują się dwie puszki kryjące serca oficerów: Gorayskiego i Dziewanowskiego, z których jeden poległ w Niemczech, drugi w Hiszpanii.

Koniki w Krasnem mówią po angielsku?


W Krasnem znajduje się piekarnia posiadająca własny furgon ze stosownym napisem, który naprowadza na domysł, że instytucja ta musi mieć jakiegoś konkurenta w osobie Moszka lub Icka chlubiącego się również własnym furgonem. Domek rządcy, przynajmniej z wierzchu widziany, jest wspaniały, pałacyk zaś odznacza się skromnością. Budowla ta, jednopiętrowa i żółtawa, leży wśród płaskiego ogrodu, w którym najmniej bystry obserwator z łatwością dostrzec może jedną ławkę w cieniu jakiegoś rozpłakanego drzewa. Trawniki są tak czyste, jak niektóre pejzaże z wystawy sztuk pięknych (na jednym z nich ułożono z kwiatów rysunek kotwicy i krzyża), drzew dosyć. Całość tchnie spokojem, a w miejscowych pisarzy prowentowych nastrajać musi na ton bardzo uroczysty.
Jeden z członków naszego towarzystwa gwałtem chciał obejrzeć wnętrze pałacyku. Wytłomaczywszy mu jednak niewłaściwość podobnych pragnień, poszliśmy, jak na demokrację przystało, do stajni. Stajnia tutejsza ściąga wielu widzów i ma rozległą sławę, z tej zapewne racji, że jest bita na wszystkich torach; lecz zewnątrz i wewnątrz odznacza się zachwycającym porządkiem i czystością. Podłogi wyglądają tu lepiej aniżeli w niejednej restauracji. Każdy koń ma swoją zagrodę lub pokoik z napisem, żłób, drabinkę i słomy co wlezie. Przy drzwiach wisi zegar i tablica, na której notują się dyżury; wnosząc jednak z dat – sądzić by można, że kalendarz tutejszy w porównaniu ze zwykłym spóźnia się przynajmniej o miesiąc.
Konie są ładne i czysto utrzymane; ponieważ jednak noszą nazwiska prawie wyłącznie angielskie, i muszą rozmawiać tylko w tym języku i tylko z osobami dobrze urodzonemi, o życiu więc ich i przymiotach, od nich samych żadnych nie mogłem zasięgnąć wskazówek.


Służba jest uprzejma i chętnie udziela objaśnień. Prócz chudego, jak suchoty gardlane i poważnego jak mumia dżokeja, w który poznałem starego kolegę z wyścigów, było tam wielu chłopców i jakiś stajenny czy berejter, żyjąca metryka tej wychowawczej instytucji. Głosem jednostajnym, w którym malował się duży szacunek dla wielkich panów rasowych, tłomaczył on ich nazwiska, genealogię i nadzwyczajne tryumfy, o których ja, co prawda, nigdy nie słyszałem, zapewne dlatego, że nie jestem sportsmenem”.


Przypisy |




  1. Ludność w miejscowościach statystycznych według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2017-07-15].


  2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie celów, zasad i trybu udzielania oraz wysokości stawek dotacji dla rolnictwa w 1990..., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).


  3. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 24 czerwca 1994 r. w sprawie wysokości stawek dotacji dla rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu ich udz..., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).


  4. Freski Sebastiana Ecksteina w kościele w Krasnem. [dostęp 2016-12-08].



Linki zewnętrzne |




  • Krasne, pow. ciechanowski w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IV: Kęs – Kutno. Warszawa 1883.

  • Strona główna Gminy Krasne

  • Stadnina Koni Krasne





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Lanžov

Rikitea