Kółko rolnicze
Kółko rolnicze – dobrowolne społeczno-gospodarcze organizacje rolników, działające w celu zwiększenia i doskonalenia produkcji rolnej. Część z nich tworzyła Spółdzielnie Kółek Rolniczych (SKR), gospodarując gruntami lub oferując usługi w zakresie mechanizacji rolnictwa.
Spis treści
1 Historia
2 Przypisy
3 Bibliografia
4 Linki zewnętrzne
5 Zobacz też
Historia |
Pierwsze kółka rolnicze na terenach polskich powstały w roku 1862 w Piasecznie[1] koło Gniewa i w 1866 w Dolsku[1] koło Śremu. Rozwinęły się w okresie międzywojennym.
W PRL traktowane przez władze jako narzędzie socjalistycznej przebudowy wsi, kolektywizacji i realizacja zasad demokracji socjalistycznej na wsi. Po 1944 r. przejęte przez Związek Samopomocy Chłopskiej, po 1956 r. odrodziły się, od 1959 zostały przymusowo zrzeszone w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
Od 1975 r. wraz z Kołami Gospodyń Wiejskich i branżowymi organizacjami rolniczymi tworzą Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR).
Przypisy |
↑ ab Encyklopedia powszechna PWN.:GHIJKLŁM, Tom 2. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1984, s. 595.
Bibliografia |
- Włodzimierz Bzowski: Praca społeczno-gospodarcza wsi wielkopolskiej. Wyd. 2. Warszawa 1921.
- A. Marczakiewicz, Z. Markowicz, J. Stępiński, 130-lecie Kółek Rolniczych. Krótki zarys historii Kółek Rolniczych (1862-1992), KZRKiOR, Warszawa 1992
Linki zewnętrzne |
- Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
Zobacz też |
- Państwowy Ośrodek Maszynowy
- Rolnicza spółdzielnia produkcyjna