Symbole religijne






Symbole różnych religii


Symbole religijne — symbole (archetypy, inscenizacje, gesty, dzieła sztuki, zjawiska naturalne ludzie lub rzeczy) stanowiące część kultu religijnego. Symbole używane lub jednoznacznie kojarzone z danym systemem wyznaniowym, którym niejednokrotnie przypisywane jest dodatkowe znaczenie mistyczne lub magiczne. Symbolem religijnym może stać się dowolne dające się doświadczyć zjawisko, któremu wiara nadaje nadnaturalne znaczenie. Symbol religijny często stanowi sakrum, a pewne zachowania w jego obecności są objęte tabu.


Dla osoby niewierzącej, która nie zna kontekstu danego symbolu, jego znaczenie dla wyznawców jest całkowicie niezrozumiałe i zaskakujące, co może prowadzić do konfliktów. Symbol religijny święty dla jednych osób, może innym wydawać się bez znaczenia. Obcy przybysz może przypadkiem naruszyć związane z nim tabu i w ten sposób narazić się na gniew wiernych, którzy sądzą, że w ten sposób obraził ich bóstwo. W innym przypadku ktoś może celowo "zbezcześcić" symbol własnej religii, aby wyrazić swoją niechęć wobec wiary, którą odrzucił.


W największych religiach świata pewne symbole zostały podniesione do znacznie wyższej rangi niż inne. Publiczne eksponowanie odpowiednich znaków lub wykonywanie określonych gestów jest obowiązkiem każdego wyznawcy a w ten sposób budowana jest tożsamość grupowa, która może zostać zachowana, nawet w przypadku emigracji wiernych do społeczeństwa wyznającego inną religię. Symbol religijny może pozwolić na uzyskanie pomocy od innych osób uważających go za święty. W zatomizowanym społeczeństwie podkreślenie w ten sposób swojej przynależności grupowej bardzo zwraca uwagę na zachowania niezgodne z zakazami religijnymi.


Forma symboli religijnych wywodzi się od rytuałów plemiennych obecnych w kulturze ludzkiej od tysiącleci. Do naszych czasów przetrwało wiele posążków, ozdób oraz malowideł, które w prehistorii stały się pierwszymi trwałymi symbolami religii. Obserwacja pierwotnych kultur wskazuje, że taką rolę mogły pełnić również specjalne gesty, śpiewy lub słowa. Posługiwanie się tymi samymi symbolami religijnymi stało się wyznacznikiem wspólnej przynależności grupowej. Obcy nieznający ich nadnaturalnego znaczenia, był w takim kontekście postrzegany jako wróg, którego należy nawrócić. W niektórych religiach symbole stały się kluczowe dla prowadzenia wojen religijnych. Nierzadko wojownicy szli do boju ze znakami swojej wiary wymalowanymi na ciałach lub na strojach.


Rozwój współczesnych religii doprowadził do powstania materialnych symboli wiary eksponowanych publicznie w celu podkreślenia przynależności do danej religii. W toku historii podlegały one uproszczeniom tak, aby łatwo dało się je rozpowszechniać. W efekcie prawie każda współczesna religia posługuje się jakimś przedmiotem, który stanowi widoczne oznaczenie świątyń, a często bywa także noszony przez wiernych. W niektórych wyznaniach taką rolę pełni specjalny element ubioru noszony w miejscach publicznych.


Laickie państwa europejskie obniżyły rangę symboli religijnych, które przestały pełnić rolę wspólnego wyznacznika danej społeczności. W części zostały ode zastąpione symbolami narodowymi. W demokratycznych społeczeństwach wprowadzono zasadę tolerancji religijnej oznaczająca konieczność poszanowania symboli danej wiary nawet, jeżeli się jej nie wyznaje. We współczesnym świecie sakrum otaczające symbole religijne zderza się z zasadą wolności słowa oraz artystycznej ekspresji.




























































































































































































































Tradycja religijna
Nazwa
Symbol
Powstanie
Dodatkowe informacje

Ayyavazhi
Kwiat Lotosu

Ayyavazhi Lotus outline.svg



Bahá'í
Dziewięcioramienna gwiazda

Bahai star.svg



Buddyzm

Koło Dharmy

Dharmacakra.svg



Buddyzm
Kwiat lotosu

Lotus.svg



Chrześcijaństwo

Ichthys (ryba)

Ichthus.svg



Chrześcijaństwo

Krzyż (łaciński)

Christian cross.svg



Chrześcijaństwo

Emblemat papiestwa

Emblem of the Papacy SE.svg



Chrześcijaństwo

K. prawosławny

Cross of the Russian Orthodox Church 01.svg



Chrześcijaństwo

Róża Lutra

Lutherrose.svg



Dyskordianizm

Pięciopalczasta ręka Eris

Fivefingeredhandoferis.svg



Dyskordianizm

Święte Chao

Sacred-Chao.svg



Dżinizm

Swastyka

HinduSwastika.svg



Dżinizm

Dłoń ahimsa




Gnostycyzm

Uroboros

Ouroboros-Zanaq.svg



Hinduizm

Om (Aum)

Oum.svg



Hinduizm
Kwiat lotosu

Lotus.svg



Islam (w rzeczywistości symbol Kalifatu)

Półksiężyc

IslamSymbol.svg



Judaizm

Menora

Menorah.svg



Judaizm

Gwiazda Dawida

Black Star of David.svg



Religie pierwotne, rekonstrukcyjne

Krzyż słoneczny

Crossed circle.svg



Religie pierwotne, rekonstrukcyjne

Mjølner (tzw. Młot Thora)

Mjollnir.png



Religie pierwotne, rekonstrukcyjne

Ręce Boga

Hands of God.svg



Religie pierwotne, rekonstrukcyjne

Triskelion

Triskele-hollow-triangle.png



Shintō

Torii

Torii.svg



Sikhizm

Khanda

Khanda.svg



Sikhizm

Ek Onkar

Ekonkar.normal.png



Taoizm

Yin i yang (Taiji)

Yin yang.svg



Wicca

Pentagram

Pentacle 2.svg



Wicca
Symbol Potrójnej Bogini

Triple-Goddess-Waxing-Full-Waning-Symbol.svg



Zaratusztrianizm

Faravahar

Faravahar.png




Linki zewnętrzne |








  • Zbiór symboli oraz objaśnienia ich znaczeń (ang.)


  • Swastyka w religiach Azji (pol.)





這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Rikitea

University of Vienna