Tygodnik Powszechny







Ten artykuł dotyczy katolickiej gazety o tym tytule. Zobacz też: inne gazety o tym samym tytule.






























































Tygodnik Powszechny


Tygodnik Powszechny logo.svg
Częstotliwość

tygodnik
Państwo
Polska
Adres
ul. Wiślna 12
31-007 Kraków

Wydawca
Tygodnik Powszechny spółka z o.o.
Rodzaj czasopisma
katolicki tygodnik społeczno-kulturalny
Pierwsze wydanie
24 marca 1945

Redaktor naczelny

Piotr Mucharski
Średni nakład
(styczeń 2018) 51 123 egz.
Średnia sprzedaż
(styczeń 2018) 31 532[1] egz.
Format
A3
Liczba stron
40-48


ISSN

0041-4808

OCLC

613307601

Strona internetowa

Tygodnik Powszechny – ukazujący się od 1945 tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez Adama Stefana kard. Sapiehę.




Spis treści






  • 1 Historia


  • 2 Wartości


  • 3 Krytyka


  • 4 Dodatki tematyczne


  • 5 Redakcja pisma (stan na 18 maja 2015)[13]


    • 5.1 Kierownictwo


    • 5.2 Działy redakcyjne


    • 5.3 Felietoniści


    • 5.4 Stali współpracownicy




  • 6 Przypisy


  • 7 Bibliografia


  • 8 Linki zewnętrzne





Historia |


Pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” ukazał się z datą 24 marca 1945 r. Komitet redakcyjny składał się początkowo z czterech osób: z ks. Jana Piwowarczyka, Jerzego Turowicza (przez wiele lat będzie redaktorem naczelnym „Tygodnika”), Konstantego Turowskiego i Marii Czapskiej. Później dołączyli do nich m.in. Zofia Starowieyska-Morstinowa, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand, Antoni Gołubiew, Paweł Jasienica (do aresztowania w 1948 r.), ks. Andrzej Bardecki, Stanisław Stomma, Hanna Malewska, Józefa Golmont-Hennelowa i Józef Marian Święcicki.


W 1953 r. pismo zamknięto z powodu odmowy opublikowania w numerze z 8 marca nekrologu Stalina, a jego wydawanie wznowiono w grudniu 1956 r. W latach 1953-1956 ukazywał się za to tzw. Tygodnik paxowski – pod identyczną winietą, zachowujący ciągłość numeracji – nie redagowany jednak przez prawowitych właścicieli. W tym czasie linia czasopisma stała się znacznie przychylniejsza PZPR, zaś na jego łamach często krytykowano młodzież oraz hierarchię kościelną[2]. Od 1956 pismo wrócił do pierwotnej redakcji, którą w kolejnych latach tworzyli m.in. Jerzy Turowicz jako redaktor naczelny, Andrzej Bardecki, Zofia Starowieyska-Morstinowa, Antoni Gołubiew, Stefan Kisielewski, Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Mieczysław Pszon, Bronisław Mamoń, Jacek Susuł, Marek Skwarnicki, Tadeusz Żychiewicz, Adam Boniecki, Jerzy Kołątaj. Na łamach publikowali m.in. Karol Wojtyła, Władysław Bartoszewski, Jerzy Zawieyski, Jacek Woźniakowski, Stefan Wilkanowicz, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem, Zbigniew Herbert, Tadeusz Kudliński, Czesław Zgorzelski. Pismo było wówczas uważane za jedyny niezależny głos środowiska tzw. inteligencji katolickiej. Ze środowiskiem tygodnika związane jest Koło Poselskie „Znak”. Według Romana Graczyka na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 1956-1976 silnie obecna była postawa afirmacji PRL[3].


Później współpracowało ono z KOR, współtworzyło „Solidarność” (jej kapelanem został ks. Józef Tischner – jeden ze sztandarowych publicystów krakowskiego pisma). Od chwili wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – „Tygodnik” stał się najpopularniejszym w Polsce przekaźnikiem nauki Jana Pawła II i przez długi czas jedynym pismem, któremu papież udzielił wywiadu (3 sierpnia 1980). Później dostąpiło tego zaszczytu tylko włoskie „Il Tempo”. Na łamach „Tygodnika” przez lata publikował swoje wiersze Czesław Miłosz, który w 1945 r. przygotował dla Jerzego Turowicza rękopiśmienny tomik „Wierszy pół-perskich”. Jedynym polskim pismem, na którego łamach Miłosz zamieszczał swoje wiersze po otrzymaniu Nagrody Nobla, był właśnie „Tygodnik Powszechny”. Po wprowadzeniu stanu wojennego wydawanie pisma zostało na kilka miesięcy zawieszone, jednak redakcja mimo to nadal się zbierała, prowadząc ożywione dyskusje na tematy polityczne oraz planując jego przyszłość[2]. Od 1982 r. tygodnik ukazywał się bez przerw. W latach 80. XX wieku tygodnik stał się nieformalnym organem polskiej opozycji demokratycznej i był niekiedy uważany za jedyne legalne pismo opozycyjne w PRL. W 1987 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego” ukazał się głośny esej Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”.


Od lat 90. niechętna „Tygodnikowi” była część kościelnej hierarchii, która krytykowała zbyt liberalną, jej zdaniem, formułę pisma (odzwierciedla to poniekąd prawie nieobecny kolportaż parafialny pisma)[potrzebny przypis]. W 1998 r. Maria Zmarz-Koczanowicz zrealizowała film pt. „Zwyczajna dobroć” opowiadający o Jerzym Turowiczu. Po śmierci Jerzego Turowicza w 1999 r. redaktorem naczelnym Tygodnika został ks. Adam Boniecki.
W kwietniu 2005 doszło do zwolnienia przez ks. Bonieckiego kierownika działu politycznego pisma red. Krzysztofa Burnetki z powodu opublikowania przezeń na łamach Gazety Wyborczej niezakwalifikowanego wcześniej do druku w Tygodniku kontrowersyjnego w treści i tytule artykułu „Nowe idzie, stare jedzie”[4].


Od 2003 w ramach portalu Onet.pl działa oficjalna witryna internetowa „Tygodnika Powszechnego”[5].


W kwietniu 2007 r. 49% udziałów w „Tygodniku Powszechnym” objęła Grupa ITI. Od 5 grudnia 2007 r. Tygodnik Powszechny wydawany jest w mniejszym formacie. W dużym stopniu została odmieniona szata graficzna pisma, a także skład redakcji. 23 czerwca 2008 Grupa ITI stała się większościowym udziałowcem pisma po tym, jak w wyniku transakcji z Fundacją Tygodnika Powszechnego jej udziały wzrosły do 53%[6].


W 2009 roku, w wyniku znacznego spadku zleceń od reklamodawców, spowodowanego kryzysem finansowym, „Tygodnik Powszechny” stanął przed groźbą upadku. Redaktor naczelny, ks. Adam Boniecki, na łamach „Tygodnika” zaapelował do czytelników o pomoc, przyznając, że w tak złej sytuacji finansowej czasopismo jeszcze nie było[7]. W czerwcu 2010 na antenie TVN24 zaczął ukazywać się program „Czas Decyzji z Tygodnikiem Powszechnym”, w którym szeroko komentowane były wydarzenia z kampanii prezydenckiej.


Pod koniec roku 2010 upubliczniona została decyzja prowincjała zgromadzenia księży marianów, ks. Pawła Naumowicza MIC, który nakazał ks. Adamowi Bonieckiemu rezygnację z kierowania pismem z uwagi na wiek (Boniecki miał wtedy 76 lat) i powrót do domu zakonnego w Warszawie. W marcu 2011 kierownictwo redakcji objął wieloletni zastępca ks. Bonieckiego, Piotr Mucharski, zaś sam ks. Boniecki został zaproszony do kontynuowania współpracy z redakcją w charakterze redaktora seniora, piszącego m.in. artykuły wstępne do kolejnych numerów. W grudniu 2011 Grupa ITI wycofała się kapitałowo ze spółki wydającej „Tygodnik”, nieodpłatnie przekazując wszystkie swoje udziały Fundacji Tygodnika Powszechnego, która tym samym stała się samodzielnym właścicielem pisma[8][9]. We wrześniu 2014 roku część udziałów posiadła Fundacja Centrum Kopernika[10].


„Tygodnik Powszechny” współpracował z Religia.tv i Discovery Historia.



Wartości |


Tygodnik Powszechny stara się godzić wartości liberalizmu z zasadami wiary, prezentuje ekumeniczny nurt polskiego katolicyzmu. Kieruje się zasadą dialogu, często zapraszając do debaty na łamach reprezentantów poglądów innych niż katolickie. Według typologii Jarosława Gowina zaprezentowanej w książce „Kościół w czasach wolności” Tygodnik jest jednym z głównych reprezentantów nurtu katolicyzmu otwartego, inspirowanego katolickim personalizmem.


Jak pisze Sergiusz Kowalski, analizując dyskurs publicystyki pisma w latach 1993–1995, „Publicyści «Tygodnika» cenią umiarkowanie, otwartość, gotowość do dialogu i kompromisu”, poszukując „modus vivendi między liberalną demokracją i Kościołem, nowoczesnością i tradycją” (Kowalski 1997: 148).


Fundacja Tygodnika Powszechnego przyznaje Medal świętego Jerzego „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”.



Krytyka |




List Jerzego Turowicza do Tadeusza Mazowieckiego z 20.08.1989 z gratulacjami objęcia funkcji Premiera RP


„Tygodnik Powszechny” w czasach PRL-u był uważany za pismo, w którym w pewnym stopniu (wyznaczonym przez cenzurę) można było głosić poglądy nieprzychylne władzom komunistycznym. Po 1989 pismo stało się przedstawicielem jednej opcji w dialogu wewnątrzkościelnym – określanej jako katolicyzm otwarty – co spowodowało falę krytyki ze strony innych środowisk. „Tygodnikowi” przypisywano również reprezentowanie po 1989 r. tylko jednego środowiska politycznego (Unii Demokratycznej, potem Unii Wolności) – ze względu na fakt, że wielu ludzi związanych z pismem było uczestnikami przemian politycznych (Józefa Hennelowa, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Kozłowski).


Krytycy krakowskiego tygodnika często powołują się na fragment listu[11], jaki 15 maja 1995 z okazji jubileuszu 50-lecia przesłał „Tygodnikowi” Jan Paweł II[12].



Dodatki tematyczne |



  • Magazyn literacki (dawniej: Książki w Tygodniku)

  • Ucho Igielne

  • Rzecz Obywatelska

  • Historia w Tygodniku

  • Dodatki specjalne

  • Nowa Europa Wschodnia

  • Europa Środka

  • Cybertygodnik

  • Unia dla Ciebie

  • Apokryf

  • Kontrapunkt

  • Parafia



Redakcja pisma (stan na 18 maja 2015)[13] |



Kierownictwo |




  • Redaktor naczelny: Piotr Mucharski (jednocześnie kierownik działu Kultura)


  • Redaktor senior: Adam Boniecki MIC


  • Zastępca redaktora naczelnego: Michał Kuźmiński, Marcin Żyła


  • Dyrektor artystyczny: Marek K. Zalejski


  • Redaktor specjalnego wydania "Kanon": Michał Okoński



Działy redakcyjne |




  • Wiara: Artur Sporniak (kierownik działu Wiara), Jacek Prusak SJ, Piotr Sikora, Marcin Żyła, Anna Goc, Błażej Strzelczyk


  • Kraj: Paweł Bravo (kierownik działu Kraj), Andrzej Brzeziecki, Michał Okoński, Paweł Reszka, Przemysław Wilczyński


  • Świat: Wojciech Pięciak (kierownik działów Świat i Historia), Patrycja Bukalska, Anna Łabuszewska, Joachim Trenkner


  • Kultura: Piotr Mucharski (kierownik działu Kultura), Tomasz Fiałkowski, Andrzej Franaszek, Grzegorz Jankowicz, Agnieszka Sabor, Kalina Błażejowska


  • Nauka: Michał Kuźmiński (kierownik działu Nauka), Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża


  • Telewizja: Anita Piotrowska


  • Kraków: Kalina Błażejowska


  • Wydanie internetowe: Michał Kuźmiński (kierownik działu Nauka i wydania internetowego), Ewelina Burda, Błażej Strzelczyk



Felietoniści |





  • Wojciech Bonowicz (Wycieczki osobiste)


  • Jan Klata (Z klaty)


  • Stanisław Mancewicz (Piąta woda)


  • Jerzy Pilch (Drugi dziennik)


  • Andrzej Stasiuk (Kroniki beskidzkie i światowe)


  • Marcin Wicha (Wichajster)


  • Marek Zając (Listy starszego diabła do... już nie tak młodego)

  • Szymon Hołownia

  • Anna Dziewit-Meller




Stali współpracownicy |




  • Elżbieta Adamiak

  • Marek Bieńczyk

  • Beata Chomątowska


  • Barbara Chyrowicz SSpS

  • Bartek Dobroch

  • Andrzej Draguła

  • Jarosław Flis

  • Tomáš Halík


  • Wacław Hryniewicz OMI

  • Piotr Kłodkowski

  • Piotr Kosiewski

  • Jan Kracik

  • Katarzyna Kubisiowska

  • Janusz A. Majcherek

  • Józef Majewski

  • Paweł Marczewski

  • Michał Paweł Markowski

  • Andrzej Meller

  • Małgorzata Nocuń

  • Wojciech Nowicki

  • Joanna Olech

  • Michał Olszewski

  • Olaf Osica

  • Magdalena Rittenhouse

  • Grzegorz Ryś

  • Bartłomiej Sienkiewicz

  • Tadeusz Sławek

  • Marian Stala

  • Władysław Stróżewski

  • Teresa Stylińska

  • Paulina Wilk




Przypisy |




  1. Sprzedaż tygodników opinii w styczniu 2018 roku (pol.). wirtualnemedia.pl, 2018-03-28. [dostęp 2018-03-28].


  2. ab Joanna Podsadecka, Gen ryzyka w sobie miał... O Jerzym Turowiczu opowiadają: ks. Adam Boniecki Józefa Hennelowa Krzysztof Kozłowski Adam Michnik, Literatura Faktu PWN, Warszawa 2012, ​ISBN 978-83-01-16884-1​.


  3. Roman Graczyk, Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego, Warszawa 2011, s. 67.


  4. Konflikt w Tygodniku Powszechnym.


  5. Tygodnik Powszechny w Onet. wirtualnemedia.pl, 27 sierpnia 2003. [dostęp 2014-01-20].


  6. ITI zwiększa udziały w „Tygodniku Powszechnym”, tvn24.pl [dostęp 27.06.2008].


  7. tygodnik.onet.pl: „Tygodnik” w godzinie kryzysu (pol.). [dostęp 2009-03-04].


  8. Zmiany w „Tygodniku Powszechnym”. tygodnik.onet.pl, 2011-12-27. [dostęp 2011-12-27].


  9. ITI wycofało się z „Tygodnika Powszechnego”. tokfm.pl, 2011-12-27. [dostęp 2011-12-27].


  10. Wiadomości - Wiadomości w Onet - Najnowsze i Najważniejsze Wiadomości z Kraju i Świata


  11. onet.pl – Tygodnik Powszechny.


  12. W ciągu trwającej kilkadziesiąt lat przyjaźni Jana Pawła II z Jerzym Turowiczem, zdarzało się im toczyć polemiki w sprawach dotyczących Kościoła. „Dla Kościoła krytyka może być potrzebna i konstruktywna, zwłaszcza jeśli płynie z miłości” – pisał, w jednym z listów do naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, Jan Paweł II. – m.in. na znaczący jego fragment: „(...) Rok 1989 przyniósł w Polsce głębokie zmiany związane z upadkiem systemu komunistycznego. Odzyskanie wolności zbiegło się paradoksalnie ze wzmożonym atakiem sił lewicy laickiej i ugrupowań liberalnych na Kościół, na Episkopat, a także na Papieża. Wyczułem to zwłaszcza w kontekście moich ostatnich odwiedzin w Polsce w roku 1991. Chodziło o to, aby zatrzeć w pamięci społeczeństwa to, czym był Kościół w życiu Narodu na przestrzeni minionych lat. Mnożyły się oskarżenia czy pomówienia o klerykalizm, o rzekomą chęć rządzenia Polską ze strony Kościoła czy też o hamowanie emancypacji politycznej polskiego społeczeństwa. Pan daruje, jeżeli powiem, iż oddziaływanie tych wpływów odczuwało się jakoś także w 'Tygodniku Powszechnym’. W tym trudnym momencie Kościół w ‘Tygodniku’ nie znalazł, niestety, takiego wsparcia i obrony, jakiego miał poniekąd oczekiwać: 'nie czuł się dość miłowany’ – jak kiedyś powiedziałem (...)”.


  13. Redakcja | Tygodnik Powszechny, www.tygodnikpowszechny.pl [dostęp 2016-05-18] .



Bibliografia |




  • Trzy ćwiartki wieku. Rozmowy z Jerzym Turowiczem Jacek Żakowski


  • Pół wieku pod włos, czyli życie „Tygodnika Powszechnego” w czasach heroicznych Jacek Żakowski


  • Anatomia smaku. Rozmowy o losach zespołu „Tygodnika Powszechnego” w latach 1953-1956 Jacek Żakowski


  • Wierność (wywiad-rzeka z Jerzym Turowiczem) Tadeusz Kraśko


  • Czterdzieści pięć lat w opozycji Robert Jarocki


  • Zawsze jest inaczej – z ks. Andrzejem Bardeckim rozmawiają Adam Szostkiewicz i Janusz Poniewierski


  • Gliniarz z „Tygodnika”. Rozmowy z byłym ministrem Krzysztofem Kozłowskim Witold Bereś, Krzysztof Burnetko

  • Bo jestem z Wilna. Z Józefą Hennelową rozmawia Roman Graczyk


  • Bilet do raju Jerzy Turowicz


  • Kościół nie jest łodzią podwodną Jerzy Turowicz


  • Chrześcijanin w dzisiejszym świecie Jerzy Turowicz


  • Korespondencja Zbigniew Herbert, Jerzy Turowicz


  • Pościg za nadzieją Stanisław Stomma


  • Wolność w blasku prawdy, S. Kowalski.


  • O retoryce „Tygodnika Powszechnego”, M. Czyżewski, S. Kowalski, A. Piotrowski


  • Cena przetrwania? SB wobec „Tygodnika Powszechnego”, Roman Graczyk



Linki zewnętrzne |



  • Serwis internetowy Tygodnika Powszechnego

  • Strona archiwalna Tygodnika Powszechnego (2000-2003)

  • Strona archiwalna Tygodnika Powszechnego na serwerze onet.pl (2003-2014)

  • Strona o Jerzym Turowiczu

  • „Tygodnik Powszechny” to bardzo ważna sprawa. Z ks. Adamem Bonieckim rozmawia Mariusz Kubik; Tekst towarzyszący: ks. Adam Boniecki MIC: Miejsce spotkania. „Tygodnik” i inteligencja (pierwodruk: „Tygodnik Powszechny”, Kraków, 26.03.2000 r.), „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, nr 10-11 (99-100)/lipiec 2002; Uniwersytet Śląski, Katowice

  • Korespondencja Karola Wojtyły – Jana Pawła II z Jerzym Turowiczem

  • Archiwum Tygodnika Powszechnego w formacie Djvu – Małopolska Biblioteka Cyfrowa









這個網誌中的熱門文章

12.7 cm/40 Type 89 naval gun

Rikitea

University of Vienna